ČISTĚME ZAHRADNÍ NÁBYTEK I PO SEZONĚ!

Zahrada28.Září 2017Autor: Petra Procházková

V minulém článku jsme se rozloučili s létem- slzavé to bylo údolí… Nuže, co naplat?! Nejsme přeci malé děti, abychom to tak prožívali a ještě k tomu víme, že příští rok ho tady máme zpět a v plné parádě! Takže kapesníčky uklidit, jde se makat!

Poměrně nedávno jsem si uvědomila, že některé zahradní povinnosti se nám během roku cyklicky opakují. Asi si teď říkáte: No, neke! ☺ Zjistila jsem, že některá bolení se mi podezřele opakují a děje se tomu tak dvakrát za rok. Většinou jde o bolení zad, ale prakticky bych klidně mohla tvrdit, že mě vlastně bolí “celý člověk“! To, že mě sem tam píchne v zádech během celého roku, není nic světoborného. Má to své důvody, které jistě znají všechny maminky na „mateřské dovolené“ (bože, kdo tenhle název vymyslel!!?? ☺). Ano, většinou mě záda bolí od toho, jak neustálé všude tahám a poponáším našeho prcka. Ale tohle bolení zad se mi vždy stupňuje na jaře a na podzim. Jasně, na jaře je tomu, protože je na zahradě spousta práce- stříhání stromů, čištění zahradního nábytku po zimě… Tak moment! No, a takhle nějak jsem na to přišla. Protože, copak děláme na podzim? Mimo jiného opět stříháme stromy a opět čistíme zahradní nábytek, ale jen s tím rozdílem, že ne po zimě, ale po létě, neboli po sezoně.

V minulých letech jsme většinou zahradní nábytek čistili jen na jaře. Říkala jsem si: „Proč bych ho proboha čistila na podzim, když se přes zimu stejně zanese? Proč ho budu „pulírovat“, když ho přes zimu stejně nebudu používat?“ Odpověď je prostá: „Protože si tím ušetříme půl práce na jaře!“ Ano, pokud necháme po létě nevyčištěný nábytek stát i přes zimu, na jaře nás čeká o to víc práce s tím, abychom ho nečistot, usazenin a zelených potvůrek, jako je například mech, zbavili. A to už nám opravdu nezbyde nic jiného, než sáhnout po „tlakovce“. I když já po ní sahám velice ráda a prakticky vždycky, protože si potom připadám taková důležitá a neohrožená. A pak, že si chlapi rádi hrají… ☺ V dubnu, tedy na jaře, jsem pro Kärcher testovala vysokotlaký čistič K2 Full Control Home a vyzkoušela jsem jej i n zahradním nábytku. U této sady mě mimo samotné mašinky moc příjemně překvapil i přibalený čisticí prostředek. Vím, že je určený na něco úplně jiného, ale mně fungoval i na nábytek. ☺ Jednoduše jsem jím zahradní nábytek postříkala a nechala chvilku působit. No a „tlakovka“ pak dílo dokonala! Bylo to rychlé a chvilkami asi i zběsilé, ale mně se to osvědčilo a proto jsem se rozhodla na podzim tento můj „zahradní rituál“ zopakovat.

Na naší zahradě máme více zákoutí, kde se dá posadit, takže o nábytek na čištění nemáme nouzi. Ve většině případů jde o nábytek litinový. Zjistili jsme totiž, že i když je jeho pořizovací cena vyšší než u ostatních druhů nábytku, je neskutečně snadný na údržbu a mám pocit, že nás „všechny přežije“. V našem případě se tedy nemusíme starat o to, zda nám nábytek přes léto nevyšisoval, nepopraskal, nebo se jinak neponičil. Takže prostě namydlím, opláchnu a hotovo! Naši sousedé mají na rozdíl od nás zahradní nábytek dřevěný a ten potřebuje po sezoně o něco více péče a taky se přes zimu nedá nechat venku, takže jej vždy vyčistí, naolejují a zazimují v zahradní kůlně. Proti gustu žádný dišputát a to platí u zahradního nábytku. ☺ I když jsme velkými příznivci litiny, výjimkou jsou samozřejmě opalovací lehátka, ta máme z PVC. Ale i ta necháváme přes zimu venku, protože i v zimě vyhlížíme krásné slunečné dny… A potom přeci není nic lepšího, než oprášit sníh, zachumlat se do deky a nastavit pobledlé „čumáčky“ slunci.

Ať už tedy máte nábytek takový, či onaký a většinou jej před zimou nečistíte, zkuste to alespoň jednou udělat jinak a na podzim se jim mrknout na zub. Sice vás možná „hřbítky“ zabolí o trochu víc, než normálně, ale na jaře… Pak to bude pohodička!

Vaše Petra


terrasse dans un jardin aux couleurs de l'automne

Další zajímavé články

White gift box tied yellow ribbon and Christmas bauble Isolated on white background

VŽDYŤ ČAS JE TO NEJCENNĚJŠÍ CO MÁME

To se nám to pěkně blíží, viďte? To, že jsou Vánoce prakticky za dveřmi, nám nezapomínají připomínat na každém kroku. Nevím čím.... více
Entry_Regulation_Nozzle_herbage_app_14_CI15-112337-300DPI

Tipy pro nejzelenější zahradu v okolí!

Zákeřné výkyvy počasí a aprílové sněhy jsou snad už definitivně za námi. A je třeba přemýšlet nad tím, jak zavlažovat zahrádku,.... více
vysavač na popel AD 3 Fireplace

Popelka by chtěla Kärcher!

Pamatujete, jak zlá macecha nebohé Popelce vysypala hrách a čočku a přimíchala popel, aby se holka náhodou nenudila a nechtěla jít na bál?.... více