5 MÝTŮ V PÉČI O TRÁVNÍK

Zahrada21.Srpen 2017Autor: Matyáš Čistotný

Vztah k trávníku má každý člověk jiný. Pro někoho je to zelená plocha, po které se musí jednou do měsíce projít se sekačkou, jiný by s trávníkem nejraději uzavřel registrované partnerství. Ať už kolem domu preferujete pastvinu nebo si svého pažitu vážíte víc než učitelé letních prázdnin, měli byste zpozornět! I když to většina lidí myslí dobře, dává svou péčí trávníku pořádně zabrat. Pak to svádí na nekvalitní osivo, na málo písčitou půdu nebo na sousedovy kočky, které si z jejich soukromého pravoúhlého golfového hřiště udělaly gigantický záchod. Pravda je ale jinde. Proto jsme pro vás sepsali pět mýtů, kvůli kterým váš pažit nevypadá jako v Edenu.

MÝTUS Č. 1: TRÁVNÍK SE V HORKU NESMÍ ZALÍVAT

Že je v horkých dnech dobré zalívat, ví i malé dítě. Taky ví, že pokud přes den pokropíte trávník, voda se rychle odpaří a navíc riskujete, že ho poškodíte víc, než kdybyste ho nechali žít vlastním životem. Lež! V horkých dnech je naopak nutné zavlažovat trávník i přes den. Krátké opakované zapnutí závlahy na cca 1 minutu trávníku výrazně prospěje, protože jej ochladí. Ochladí i vzduch na zahradě, což ocení vše zelené, co na ní roste.

V možnostech většiny lidí není v průběhu pracovního dne obhospodařovat trávník. Naštěstí existují závlahové systémy, které se postarají o distribuci vody na všechna potřebná místa ve vámi zvolených intervalech a množství. (proklik na eshop?)

MÝTUS Č. 2: ČÍM KRATŠÍ, TÍM LEPŠÍ

Mnoho lidí si myslí, že čím víc v létě nechá trávník vyrůst, tím víc bude odolnější vůči spalujícímu slunci, protože si dokáže zadržet vodu. Opak je pravdou. Vysoký hustý porost totiž v prvé řadě zadržuje teplo. Trávník se hůř ochlazuje a spodní listy díky nedostatku světla rychleji odumírají. Proto se v letních měsících nebojte pustit nůž blíž k zemi.

MÝTUS Č. 3: TRÁVA SE MÁ SEKAT NAVEČER

Ani tohle není pravda. Sekejte kdykoliv, jen ne večer, ideálně ráno, kdy je trávník svěží a listy pevné. Večer jsou stébla mdlá povadlá a spíše než k jejich sekání dochází k jejich trhání.

MÝTUS Č. 4: MULČOVÁNÍ JE PRO TRAVNÍK PROSPĚŠNÉ

Spousta amatérských trávníkářů naletěla marketingovému triku, který velebil sekačky, které namísto sběru posekané trávy do koše trávu rozmělní na malé kousky a ty pak nechají ležet na zemi. Pravda je taková, že posekaná tráva začne vytvářet plstnatou vrstvu, která brzy začne fungovat jako houba, zachytí vláhu a začne trávník dusit. Pokud máte velký ovocný sad, mulčovat není od cesty. Okrasné trávníky ale tímto můžete zničit.

MÝTUS Č. 5: KOMPOST JE PRO TRÁVNÍK TO NEJLEPŠÍ

Trávník – kompost – trávník. Tuto cestu zná spousta lidí. Spousta lidí se ale spálila a zvolila cestu jinou. Trávník by měl mít předepsaný roční přísun živin, který obyčejný zahradní kompost nemůže obsahovat. Často se také stává, že amatérským kompostováním po zahradě roznesete plevel a další rostliny, které tam nemají co dělat. Kvalitní hnojivo není luxus a neekologická zhůvěřilost. Je to nutnost pro pěknou, zdravou a pevnou trávu.

Pokud váš trávník vypadá jak louka u Štrbského plesa, nemůžete čekat, že bude po týdenní terapii heboučký jako green v Čeladné. Když se ale o běžný trávník budete starat podle výše uvedených doporučení, výsledky se brzy dostaví. A třeba se dostaví i nějací golfisté. Tak pro ně prosím někde v rohu vyhlubte jamku. 

Matyáš Čistotný


Jak udržovat trávník

Další zajímavé články

příruční vysavač VC5

VC 5: Malej, ale šikovnej

Ve skutečnosti neplatí přímá úměrnost, že čím větší vysavač, tím větší výkon a lepší luxování. Krásným případem je ruční.... více
Humorous housewife with jogger stick make joke

3 tipy na dárky pro 3 typy hospodyň

Obchodní domy nám od začátku září tvrdí, že Vánoce jsou za dveřmi. Až nyní ale začínají mít pravdu. Pokud nepatříte mezi experty,.... více
102520FC-01D4-4C44-84F3-DC466F8C4858

MAZLÍK VS STRAŠIDLA A STRAŠIDÝLKA

Když už máme venku tak hezky a sympaticky vlezlo, můžeme se pro změnu na zoubek podívat naší domácnosti. Co si budeme povídat, po.... více