Na našem blogu najdete vše o čištění domácnosti a úklidu

K_4_5_VP_145_middle_gardenfurniture_app_1_CI15_96 dpi (jpg)

Sbohem, léto

Zahrada4.Říjen 2018Autor: Matyáš Čistotný

Je to tady. Přišel podzim. Opět, jako posledních několik let, naprosto bez varování. Jeden den si užíváte kafe na terase, druhý se ve svetru s hrnkem čaje v ruce díváte z okna, jak vaše lehátko mizí pod vrstvou listí a jak na slunečník vytrvale bubnuje podzimní déšť. Než začnete řešit, kdo vám přezuje auto a kam jste proboha schovali svou oblíbenou péřovku, měli byste se postarat o zahradní nábytek, na kterém jste si během léta užívali slunečné chvilky. A že jich letos bylo!

Než šoupnete slunečník do garáže, věnujte mu trochu péče. Jeho pevné části stačí otřít vlhkým hadříkem. Ty pohyblivé před zimou promažte. Postačí k tomu běžný olej ve spreji (WD). Textilní část, která si přes léto užívala od kyselých dešťů, přes tlející listy až po ptačí trus, bude třeba pořádně umýt mýdlovou vodou a opláchnout. Elegantnější variantou je použití parního čističe. Nejenže odstraní vše, co si do slunečníku příroda „schovala“, a to včetně zárodků bakterií a plísní, ale hlavně slunečník nezmáčí. Mějte na paměti, že je třeba ho schovat do sklepa či garáže naprosto suchý, abyste z něj na jaře neolupovali houby.

Před zimou je důležité ošetřit také zahradní nábytek. Údržba se výrazně liší podle materiálu, z jakého je vyrobený. První krok je pro všechny materiály stejný: mytí. Přírodní nečistoty, zbytky jídla a opalovacích krémů během několika sekund odstraníte ze všech ploch i štěrbin tlakovou myčkou. Při čištění citlivějších, zejména dřevěných materiálů je potřeba udržovat mezi tryskou a povrchem větší vzdálenost a pohybovat tryskou po směru růstu dřeva, aby nedošlo k narušení jeho struktury. Pokud mátě doma některou z tlakových myček, která umožňuje si zvolit sílu vodního paprsku, nemusíte mít starost, že povrch nábytku poškodíte.

Po umytí a usušení následuje ošetření, které je důležité zejména u dřevěných materiálů. Každý druh dřeva vyžaduje použití trochu odlišného druh oleje či mořidla. Některé typy tropického dřeva je vhodné napouštět olejem i vícekrát za sezonu, aby vypadal pořád jako nový. Který přípravek na konkrétní materiál použít vám doporučí výrobce či prodejce.

Pro uschování nábytku je ideální místo se stálým klimatem a teplotou neklesající pod 0°C, jako je například garáž nebo půda. Důležité také je, aby byla místnost větraná. Dokonce i velmi odolný umělý ratan má při nevhodném skladování tendenci praskat.

Každý zahradní nábytek jednou přestane být krásný a funkční, ale pokud o něj budete pravidelně pečovat, násobně prodloužíte jeho životnost. A lepší než vrážet peníze do nového a nového nábytku je přece lepší si za ušetřené peníze dopřát nějakou dobrotu, kterou si příští léto můžete na terase vychutnat.

Číst článek
K_4_5_VP_145_middle_gardenfurniture_app_1_CI15_96 dpi (jpg)

Sbohem, léto

Zahrada 4.Říjen 2018 Autor: Matyáš Čistotný

Je to tady. Přišel podzim. Než začnete řešit, kdo vám přezuje auto a kam jste proboha schovali svou oblíbenou péřovku, měli byste se postarat o zahradní nábytek, na kterém jste si během léta užívali slunečné chvilky. A že jich letos bylo!

Fresh plums with leaves. Fruits. On a black wooden background. Top view. Free space for your text.

ŠVESTKOVÁ POVIDLA- ÓDA NA RADOST

Úklid domovaZahrada 7.Září 2018 Autor: Petra Procházková

Dříve jsem slýchala, že vaření povidel je šílená věda. Povidla se prý musí stále míchat a i tak mají tendenci se připalovat, což většinou končí vyhozením hrnce do popelnice. Z vlastní zkušenosti vám můžu říct, že to prostě není pravda!

Goodbye Summer Text Flat Lay Traveling Holiday Vacation Yellow Background Blank Space In The Middle

Září plné nostalgie…

Zahrada 30.Srpen 2018 Autor: Jana Potužníková

Když se tak dívám po prázdninách z okna, padá na mě vždycky spousta smíšených pocitů a v hlavě se jedna za druhou střídají vzpomínky na horké měsíce (které letos byly hned čtyři!). Léto se pomalu loučí, ve vzduchu visí příslib toho babího… a nostalgie si u mě obvykle podává dveře se spokojeným pocitem z přibývající sklizně. Jak […]

Preserves mushrooms and vegetables in a box. On a wooden background.

JAHODY, TŘEŠNĚ, LEVANDULE… CO JE VÍC?

Zahrada 10.Srpen 2018 Autor: Petra Procházková

Léto nás vybízí nejen ke slunění a koupání, ale i k poznávání nových krajů, přátel a také ochutnávání nových jídel. Ti z nás, co alespoň část léta tráví v cizině, mají, co se „gurmánského experimentování“, tak trochu výhodu. Během dovolené navštěvují kavárny, bistra a restaurace, kde jim s pýchou a nadšením servírují tradiční krajové speciality. Nám ostatním, co jsme si svou dovolenou vyčerpali už na jaře, tak nezbývá nic jiného, než nažhavit plotýnky v našich kuchyních a kuchyňkách a začít s experimentováním na domácí půdě.

AD_2_4_Premium_grill_app_3_CI15_96 dpi (jpg)

KDO UKLIDÍ PO GRILOVÁNÍ? PŘECI AD 4!

KärchrovinyZahrada 2.Srpen 2018 Autor: Petra Procházková

Léto je v plném proudu a stejně jako ke grilování patří nakládané maso, klobásky a grilovaný sýr, zase k popelu patří vysavač na popel Kärcher AD4 Premium. A tak zahoďte ohořelé smetáčky a košťátka a uklízejte po vašich večírcích ve stylu.

BP4_6_Deep_Well_closed_Sprinkler_app_4_96 dpi (jpg)

KDYŽ ŘEŠÍME STUDNU…

KärchrovinyZahrada 30.Červenec 2018 Autor: Petra Procházková

Je tomu už pár dní, co jsme doma řešili záležitost „studna“. Moje babička mívala chatičku u břehů Sázavy, kam se až do pozdního věku ráda jezdívala schovat před ruchem velkoměsta. My, jako děti, jsme tam také rády jezdily. Z jedné strany les, vybízející k hledání nových dobrodružství a z druhé strany řeka, jejíž něžné vlnky nám za parných dní chlácholily sluníčkem ožehlá těla a za letních nocí zase pomáhaly usnout. Ještě teď, a to už jsem dávno dospěla, si ten uklidňující šum dokážu přesně vybavit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dokonalá dovolená… ve stínu kapradin

Zahrada 27.Červenec 2018 Autor: Jana Potužníková

Začátek prázdnin pro mě má kouzlo každoroční minidovolené. První týden až dva totiž vždycky trávím na Šumavě. Na chalupě u babičky, pod košatými stromy, na zahradě, kde si klidně – jako ve známé písničce – můžete v chladném koutu hovět i ve stínu kapradin. Nebo se pro jejich krásu vydáte do lesů, které jsou všude kolem a které vám v parném horku dopřejí vítaný úkryt i bohatou úrodu.

Regentonne im Garten

Moje letní modlitba za vodu

Zahrada 28.Červen 2018 Autor: Jana Potužníková

Čím déle žiju mimo město a vnímám přírodu kolem sebe, tím víc začínám rozumět generaci našich babiček, která vodu vždycky – dokonce i v době, kdy jí bylo oproti dnešku dost – považovala za vzácnost. Teď se jí voda stává opravdu a tak trochu se bojím, že tu svou „modlitbu za vodu“ brzy budeme odříkávat všichni. A na rozdíl od stejnojmenné dechberoucí písničky od Hradišťanu, u níž mě vždycky krásně mrazí, nám při ní vůbec nebude hezky…

Garden_grass_campaign_3_96 dpi (jpg)

Léto budiž pochváleno…

KärchrovinyZahrada 14.Červen 2018 Autor: Jana Potužníková

Možná nás letos zaskočilo tím, jak rychle přišlo, i svou intenzitou, ale přesto existuje milion a jeden důvod, proč je třeba léto milovat. Pro mě osobně je to jedinečná část roku spojená výrazně s rodinou, zpomalením a snahou odsunout všednost na druhou kolej. A jsem vlastně strašlivě ráda, že letos začalo s takovým předstihem. Mám mnohem víc času si ho užít!