Jak často je normální uklízet?

Úklid domova15.Únor 2018Autor: Jana Potužníková

Někdo úklid miluje, jiný nenávidí. Ale věnovat se mu musíme všichni, pokud se nechceme doma brodit špínou. Jak často uklízíte vy? A jak často doporučují uklízet odborníci a vědci?

„Mami, asi bys to měla uklidit ty – ty ten úklid miluješ!“ – usadila mě nedávno má čtyřletá dcera, když jsem po ní chtěla, aby si zametla drobky, které se válely po její snídani pod stolem. Vyděsilo mě to. Jednak ta její prořízla pusa, to byste někdy fakt vyrostli. Ale hlavně jsem hned začala pátrat po tom, jak to jako myslí, že mě úklid baví. Nebaví. Jen kolem sebe nemám ráda prach, špinavé nádobí a podobně. Čistě esteticky. Proto uklízím. Nebo když píšu a nejde to a potřebuju přijít na jiné myšlenky – tak jdu a třeba umyju umyvadla v koupelně. Pomáhá to. Stres z toho, že psaní v tu chvíli nejde, je pryč, a pak už zase píšu. Ale úklid jako takový nemusím. Fakt, že zametete, vysajete… a jen o pár desítek minut později už zase vidíte něco, co by stálo za to, abyste to koště/vysavač/mop vytáhla znovu. Je to nekonečné!

Hodně špatná kouzla a čáry
Stejně jako praní prádla – sotva posbíráte ze sušáku poslední kousek či vypnete sušičku, můžete začít nanovo, protože koš na prádlo patří k těm nechvalně známým bezedným kouskům domácnosti. Nebo nádobí – vyskládáte nádobí z myčky, naskládáte novou várku, zapnete, utřete linku, máte deset minut pocit uklizené kuchyně, a najednou je tam zase. Špinavý hrnek od kafe, opatlaná dětská sklenička… Kousek za kouskem se vám to i v kuchyni skládá na nekonečný kolotoč. Ale u těchto záležitostí aspoň víte, kdy uklízet: když vám dojdou trička nebo koš přetéká, vyperete. Není-li do čeho nalít čaj, pustíte myčku, pokud máte ponožky šedé od prachu posbíraného z podlahy, aspoň zametete. To je špína, kterou vidíte. Ale přemýšleli jste někdy o tom, jak často je dobré řešit tu neviditelnou, vpravdě mikrobioální špínu, kterou ani nevnímáme?

Regulérní vědecké výzkumy
Věřte, nebo ne – na toto téma proběhlo už mnoho výzkumů. Přely se o to, jestli je co do počtu bakterií špinavější záchodové prkénko, nebo houbička na nádobí (a už se opakovaně ukázalo, že prkénko z toho vyšlo jako to méně zaneřáděné!). Hledaly odpověď na to, jak nejlépe udržet čistotu v lednici a podobně. Zní to jako banální hlouposti, ale pravda je, že čím víc jdou věda a technologie kupředu, tím čistší prostředí kolem sebe můžeme (a chceme) mít. Také jsme stále více alergičtí, potřebujeme sterilnější domov, aby tam byly zdravé naše děti. Jsem sice zastáncem „zdravé špíny“ i teorie o tom, že příliš mnoho čistoty škodí, ale přesto jsem se se zájmem nedávno začetla do článku, který vydal server nbcnews.com. Oslovili bakteriologa z kanadské University od Guelph, Jasona Tetra, a Betty Rapinchuk, která je známá expertka na domácí úklid, a sestavili z toho úklidová doporučení tak, abyste doma žili bez zbytečných bakterií, plísní a jiných neviditelných organismů. Jak by to tedy podle vědy mělo vypadat?

Postele je kvůli roztočům, prachu a odlupujícím se částečkám kůže, které zůstávají hlavně v prostěradle dobré převlékat nejméně jednou za dva týdny. Povlečení pak oba experti doporučují prát při vysokých teplotách.
Co si myslím já? Tady souhlasím, není nad pocit, že spíte ve voňavých peřinách. A ruku na srdce: jak dlouho vydrží vonět?

Ručníky a utěrky byste podle všeho měli dát do koše se špinavým prádlem co dva dny. Zvlášť, když budete v kuchyni porcovat syrové maso a pak si umyjete a usušíte ruce nebo otřete kuchyňskou linku. Dotčené věci musí jít ihned do pračky. A zase na vysoké teploty.
Co si myslím já? Že pokud pracujete od rána do večera, v koupelně si jen ráno i večer vyčistíte zuby, ručník přežije určitě víc než jen dva dny.

Uklidit koupelnu byste podle odborníků měli jednou týdně. Vytřít, vydezinfikovat toaletu, vyprat předložky případně závěs ve sprše i umýt samotnou sprchu či vanu. Umyvadlo si podle nich zaslouží dezinfekci každý den, včetně baterií.
Co si myslím já? Že to obnáší moře času, které nikdo normální úklidu věnovat nechce. A že je skvělé, že je tu Kärcher a jeho parní čističe. Třeba parní čistič SC 4, který má dost výměnných hubic na to, abyste s ním zrovna v té koupelně zvládli rychle a snadno uklidit a dezinfikovat podlahy, obklady, vanu, umyvadla, sprchový kout i baterie. Rychle, silou páry a bez chemie, od vás z koupelny (ale i kuchyně, když už jsme u toho) vyžene viditelnou i neviditelnou špínu. Usazené nečistoty ve spárách, vodní kámen i ty zmíněné bakterie. A na dlouho! Navíc k němu můžete připojit i parní žehličku a v ušetřeném čase stihnout i hory prádla. A víte, že i u toho žehlení vám čas ušetří? Zvládne to za pouhou polovinu času než obyčejná žehlička.

Houbička na nádobí by měla jít do koše jednou za tři čtyři dny. V závislosti na tom, jak často v dané dny vaříte, umýváte sporák/linku/nádobí…
Co si myslím já? Tady nesmlouvám. Není nic horšího než stará houbička. Nadšením nehýřím ani z „babských rad“, které radí po pár dnech vydezinfikovat tuto houbičku krátkým pobytem v mikrovlnce. To fakt ne. To bych pak měla potřebu vyčistit i mikrovlnku, a jakkoliv vím, že i to by třeba parní čističe od Kärcheru zvládly, nechám si to ujít. (Mimochodem, zkuste je vzít raději na kliky od dveří, podle kanadských expertů by bylo stejně dobré je jednou za týden pořádně vypulírovat…)

Vysávání či vytírání podlah jako takových doporučují experti jednou týdně. „Přejet“ můžete i potahy na křeslech, gauči. Protože prach se rád drží přesně v takových místech.
Co si myslím já? Že při zametání ve frekvenci jednou dva dny to tak vychází asi i u nás. Moc nevytírám, spíše vysávám. A většinou před víkendem, abych o dnech volna nešílela a neběhala po domě s vysavačem v ruce. S takovými kompaktními vysavači od Kärcheru, které jsou malé, skoro nic neváží, ale uklízí s velkým nasazením, by sice to víkendové běhání za úklidem nebylo tak strašné, přesto… u nás raději v pátek, ať je o víkendu klid!

A jak často a jak rádi uklízíte vy?


SC_3_EasyFix_Bathroom_Floor_app_3_CI15_96 dpi (jpg)

Další zajímavé články

SC_4_ironing_app_12_CI15_96 dpi (jpg)

Jak vybrat vhodný parní čistič

Čištění parou je v kurzu! Není to tím, že by čím dál více lidí trpělo mysofobií, čili chorobným strachem z bakterií.více
31-karcherfc2

Kärcher Full Control – To správné nastavení pro jakékoli čištění

Mnoho lidí, kteří se rozhodli dát vale kýblu s hadrem a plánují si pořídit vysokotlaký čistič, má často podobné dilema: Když si.... více
Kärcher _Teleskopicky vysavac Kärcher VC 5_4790 Kc (5)

Tímhle se bude uklízet v roce 2017

Kärcher před několika dny představil čtyři novinky pro domácí čištění. My jsme byli u toho a všechny si vyzkoušeli. Než ale.... více