Chováte prachové králíčky?

Úklid domova6.Červenec 2016Autor: Svět Čištění

Jsou všudypřítomné a velmi dobře je znáte – chuchvalce prachu, které se dělají hlavně na podlahách bez koberců. Američané pro ně mají roztomilé jméno: Prachoví králíčci.

Mají prachoví králíčci maminku a tatínka?

Také jste už někdy přemýšleli, jak se tak velké chuchvalce prachu mohou vytvořit v bytě, kde pravidelně uklízíte? Fyzika za jejich vznikem je zajímavější, než si myslíte. Základem je staticky nabitá částice. Ta k sobě přitáhne další a ta zas další, až vznikne chomáček. Je maličký, skoro nepostřehnutelný. Ale stačí projít kolem nebo otevřít okno a chomáček se posune. A znovu se elektrostaticky nabije a znovu přitáhne další částice z okolí. Prachoví králíčci jsou nenasytní a vtahují do sebe vlákna z oděvů, vlasy, prach, nepohrdnou ani pavučinou. A jak se posouvají bytem a nabývají na objemu, vlákna v nich plstnatí. To, co tedy považujete za hrozné závěje špíny, jsou vlastně kuličky plsti a všudypřítomného jemného prachu. Zajímavé, že?

Jen zdánlivě neškodní

Chomáčků prachu se tedy nemusíte děsit. Neznamenají, že jste špindíra – vaše oblečení může prostě jen více pouštět vlákna a váš byt je brzy v obležení. Ovšem pokud jste alergik, zbystřete.

Zplstnatělé prachové chomáčky nejsou nepodobné látce a mají bohužel i jednu její vlastnost – absorbují prach a nečistoty. Roztoči je proto milují.

S chomáčky prachu si také nerozumí elektronika, která je sama o sobě staticky nabitá a králíčky k sobě neodolatelně přitahuje. Ti se pak nalepí na filtry, větráky a komponenty, obalí je plstí a prachem a pomaličku je uvaří.

Jak s nimi zatočit

Problém je, že se točí až příliš snadno. Králíčci jsou lehcí, sebemenší pohyb způsobí, že poletují. Pomohou Vám dva pomocníci – vysavač a vlhký mop. Mop je na sebe nalepí a Vy je snadno vymácháte ve vodě a vylijete. Vysavač na ně zase dosáhne v místech, kam se s mopem jen těžko dostanete – nízká váha prachových chomáčků Vám tady pomáhá je sebrat i na dálku.


11-prachovikralicci

Další zajímavé články

IMG_2992

…aby vás beránek nepokakal!

Říká se, že si na Velikonoce musíte pořídit něco nového na sebe a vzít si to ideálně na Velikonoční pondělí. Ale co kdybyste letos.... více
16-zrouticasu

Největší žrouti času při úklidu

Jste doma, celý den uklízíte a stále nemáte hotovo? Divíte se, kam Vám zmizel čas, když vlastně pořád něco děláte a až do večera se.... více
46-outdoor

Outdoor

Potřebujete poradit v oblasti čištění okolí vlastního domvíce