Ekologická domácnost, část III – Čistíme párou

Úklid domova10.Květen 2016Autor: Svět Čištění

Pára je v ekodomácnosti vlastně takový nadstandard. Mnozí váhají kvůli vyšším pořizovacím nákladům, jiní mají pocit, že si vystačí s octem a sodou. Ano, jde to i bez ní. Nicméně s ní je život o mnoho pohodlnější.

Časy se mění, přichází doba páry

Parní čističe postupně ovládají domácnosti po celém světě a to, co bývalo drahým špásem pro pár vyvolených, je dnes stejně dostupným spotřebičem, jakým je třeba vysavač. Pokud pomineme předražené výrobky, kterým byste se měli raději vyhnout, může se tlakový parní čistič, parní mop či parní vysavač stát hlavním uklízecím nástrojem Vašeho domova – a to za cenu ne vyšší, než je cena kvalitního vysavače. A to nejdůležitější – jakmile začnete čistit párou, nepotřebujete žádné další prostředky ani pomůcky. Čistící sílu horké páry těžko něco překoná.

Jak si vybrat parní čistič a nespálit se

Nevybírejte jen podle ceny. Superlevné výrobky bývají vyrobené z nekvalitních materiálů a nemohou vyvinout pořádný tlak. Místo toho si jen tak na oko páří, aby vypadaly, že něco dělají.

Horší variantou jsou ovšem nekvalitní materiály v kombinaci s vysokým tlakem. Pak už jde skoro o život. Pokud by varná tlaková nádoba v čističi byla vyrobena z nekvalitních slitin, mohla by pod tlakem prasknout a voda by se pod tlakem vyřinula ven, jako když se porouchá Papinův hrnec a jídlo z něj stříká kolem. V takovém případě hrozí opaření či zásah elektrickým proudem. U každého výrobku pracujícího s tlakovanou párou tedy minimálně vyžadujte atesty, že smí být prodáván v EU. Výrobky z tržnic mohou být v tomto případě opravdu zdraví nebezpečné.

Z hlediska účinnosti je pak nejdůležitějším kritériem při výběru tlak páry, který dokáže přístroj vyvinout. Měl by mít alespoň 3 bary. Tím zajistíte, že pára nebude jen poklidně stoupat vzhůru a chladnout, ale že čištěná místa otryská a tlakem mechanicky uvolní usazeniny. Je to podobné jako u vysokotlakých čističů, jen zde místo studené vody používáme horkou páru, takže povrchy nezůstanou mokré. Rafinované, že?

Pozor také na výrobky předražené. Podomní prodejci prodávají své čističe za desítky tisíc korun, ačkoli jejich funkce je stejná, ne-li horší, než u toho nejlevnějšího čističe od Kärcheru. Pokud chcete více investovat, jděte raději po vyšší, profi řadě výrobků od ověřené značky.

Druhy parních čističů

Na trhu je obrovský výběr – od napařovačů kombinovaných se žehličkami až po pojízdné parní mašiny pro čištění obřích podlahových ploch v nákupních centrech. Vy si ale vystačíte s několika základními: Chybu neuděláte při pořízení malého tlakového čističe se zobáčkem (takzvané kachny). Je levný a můžete si na něm parní čištění vyzkoušet, než investujete do něčeho většího. Hodí se k desinfekci kuchyňské linky, čištění sporáku, poradí si i se spárami, odpady i připečenými hrnci.

Na větší podlahové plochy se zas hodí parní mop. Pára z podlahových krytin uvolní nečistoty, které pak snadno setřete mikrovláknovou látkou na mopu. Je to vlastně klasický mop, jen s ním nemusíte tolik drhnout a nepotřebujete žádné chemikálie.

A až si parní úklid zamilujete, ani Vy neodoláte velkému parnímu čističi. Ten už zabírá zhruba tolik místa jako menší vysavač a taky tak vypadá. Zvládnete s ním úplně všechno. Od hrnců a tlakového čištění odpadů v kuchyni, přes čištění podlah v předsíni, napařování zmuchlaného oblečení v obýváku i umytí oken a zrcadel v ložnici.

A chemické čističe? Ty s klidným srdcem vyhoďte 😉


24-cistimeparou

Další zajímavé články

Garden_grass_campaign_3_96 dpi (jpg)

Léto budiž pochváleno…

Možná nás letos zaskočilo tím, jak rychle přišlo, i svou intenzitou, ale přesto existuje milion a jeden důvod, proč je třeba léto.... více
47-jakvdomacnostisetritvodou

Jak v domácnosti šetřit vodou?

Jak v domácnosti šetřit vodou?více
zavlažování trávníku kärcher

Kapkama (rosy) se proplétám…

Znáte lepší pocit, než moc vyzout nohy z bot a projít se po hebounké trávě? Nechat rosu chladit kotníky, nechat stébla šimrat vás po.... více