Hadříky připravit, pozor, start! Jak na úklid s celou rodinou

Úklid domova24.Květen 2016Autor: Karolína Svitálková

Jak na úklid s celou rodinou? Děti dokážou vdechnout život i neživému. A to se potom nestačíte divit. Než uklidíte jeden pokoj, už je nepořádek v dalším. Skvělé! Jenomže ti malí nejeví o uklízení nebo o udržení pořádku zájem. Pochopitelně, ale i to je možné změnit, pokud je navedete správným směrem. Potom může být úklid tím správným rodinným projektem.

wv_campaign_promo_2_ci15-96323-150dpi

„Když tatínkové pravidelně pomáhají s úklidem celého domu, jsou do tohoto procesu taky častěji zapojeny děti.“

Odborník radí: úklid je pro děti mnohem snazší, když mají jejich stavebnice, plyšoví medvídci i další hračky své místo. Ideální je mít kartonové krabice, na kterých jsou obrázky věcí, které do nich patří. Například jeden box pro všechno, co má kola, další box pro všechny malířské potřeby a v neposlední řadě box na plyšové hračky. Hračky, které pro vaše dítě nejsou právě teď „zajímavé“, můžete uložit do suterénu nebo do podkroví, získáte tak více prostoru. Když bude po půl roce třeba tyto hračky vyměnit, víte, kde hledat. Děti pak budou mít pravidelně jiné, nové a neokoukané hračky, se kterými si budou moct hrát.

TIP 1

Jak si rozdělit role? Dobrým nápadem je vytvoření úklidové čety. Předejdete tak opakovaným dotazům, kdo má co vlastně na starost. 🙂 Nejdřív si vytvořte seznam domácích prací, které je potřeba udělat. Tyto pak přidělte různým členům rodiny – s ohledem na časové možnosti a také na jejich kompetence. Každý by měl být zapojen  do rozhodování o tom, kdo udělá jaký úkol. Tímto způsobem jsou rozdělovány povinnosti, co nejdříve je to možné, a tak se každý může soustředit jen na ty svoje. Jakmile je úklidová aktivita dokončena, je třeba ji odkšrtnout v seznamu nebo jakkoli barevně označit.

blog2

TIP 2

Velký vliv může mít také použití správného technického vybavení: zkrácený mop pro ty nejmenší, barevné hadříky nebo zástěrky – i to může být motivací pro začátek práce. Nejsou to jen děti, které jsou spokojeny se svými osobními pomůckami. Dospělí se chtějí také bavit, proto kdo se chce pobavit během úklidu, rychle se zbaví hadříků s kyblíkem a uklízí raději díky moderním technologiím. To pak vyvolá pozitivní emoce (což je potvrzeným závěrem jedné vědecké studie). Při úklidu podle plánu s okenním čističem Kärcher byla prokázána zvýšená činnost mozku, která je srovnatelná s pocitem, který máme, když vidíme čokoládu. 🙂

wv_5_yellow_campaign_sbs_1_ci15-95647-72dpi

TIP 3

Že muži a úklid nejdou dohromady? To není pravda. Stereotyp, že muži nemají rádi uklízení, neplatí minimálně pro všechny úklidové prostředky. Studie prokázala, že 75 procent všech mužů si užilo práci s vysokotlakým čističem, se kterým odstranili nečistoty ze svých aut, teras nebo příjezdových cest. Tlak až 160 barů je pro většinu z nich největší zábavou, proto pokud chtějí ženy udělat něco hezkého pro svého manžela, mohou ho nechat uklidit terasu! To může být i dobrým příkladem pro děti, protože když otcové pravidelně pomáhají s úklidem celého domu, snadněji k pomoci přemluvíte i děti.

news5

TIP 4

I domácí práce jsou pro většinu členů rodiny spíše nutným zlem, tak je někdy rodinu nutno pobídnout. A každého člena jinak. Motivací může být rodinná soutěž – kdo dokončí úklid pokoje v nejrychlejším čase? Co myslíte? Další z možností je použít sklenici, do které může každé dítě po dokončení svého úkolu vhodit kuličku. Jakmile je nádoba plná, každý dostane odměnu. Praktické a jednoduché, vyzkoušejte sami.:)

Za Kärcher tým

Karolína


22-uklidscelourodinou

Další zajímavé články

AD_4_Premium_fireside_app_1_CI15_96 dpi (jpg)

Březen, za kamna vlezem… Tedy: až je vyčistíme!

Zima se vlády ještě nevzdává a vy se určitě nechcete vzdát toho vlídného tepla kolem krbu nebo krbových kamen. Aby taky ne. Kdo jednou.... více
45-garden

Garden

Potřebujete poradit v oblasti čístení a zavlažování zahrad?více
Happy casual woman reading a book at river shore in autumn.

Moje vysněné léto s knížkou (a bez uklízení)

Řekne-li se léto, vidím se na dece na zahradě, na dece u vody, na dece na pláži, na dece na pikniku… a všude s sebou mám knížku. Jenže,.... více