Na našem blogu najdete vše o čištění domácnosti a úklidu

Kärcher_vysavač_VC_5

Takové to… domácí bilancování

KärchrovinyO čištěníÚklid domova11.Prosinec 2017Autor: Jana Potužníková

Konec roku k tomu vybízí tak nějak automaticky. Probrat se tím, co bylo, projít si, co bychom chtěli jinak a lépe, těšit se na „světlejší zítřky“. Třeba i v takových zdánlivých banalitách, jako je úklid u vás doma…

Když Kärcher před pár lety udělal celosvětový průzkum týkající se úklidu, oslovil na 6000 respondentů napříč celým světem. Průzkumu se zúčastnili lidé z Brazílie, Číny, USA, Polska, Francie, Německa a ukázalo se, že úklid je důležitý pro 91 % z nich. Průměrný čas trávený hýčkáním domácnosti se pak pohyboval od 3 hodin a 14 minut týdně v Německu po 4 hodiny a 5 minut v Brazílii, která z tohoto výzkumu vyšla jako nejčistotnější. Protože právě v Brazílii přes 10 % respondentů uvedlo, že uklízejí i více než 10 hodin týdně!!! V Čechách jsme na tom podle jiných průzkumů, jejichž výsledky nedávno zveřejnily novinky.cz, s úklidem také dobře. Až 54 % domácností uklízí průběžně, 1/3 z dotazovaných počítá s pravidelným velkým úklidem, jako je třeba ten vánoční, 57 % domácností umývá nádobí ihned po jídle a ve 48 % rodin se na úklidu bytu či domu podílejí oba partneři. A teď ruku na srdce: jak je to u vás doma? Zvládáte průběžný úklid? Pomáháte si při něm všichni? Nebo to spíš odpovídá výsledkům zase jiného průzkumu, který prokázal, že si u nás stále ze 72 % myslíme, že úklid je ryze ženská záležitost? A jak by to mělo u vás doma vypadat ideálně v roce 2018?

Umění delegovat

Protože to vypadá, že většina domácností funguje ještě na starých dobrých zažitých stereotypech (kdy uklízí žena a muž vydělává peníze), dá se předpokládat, že prostor pro změnu k lepšímu se najde nejspíš i u vás. Jestliže máte pocit, že u vás se o luxování, vytírání, umývání a omývání staráte především vy, žena a máma, a nebaví vás to, zkuste si mezi novoroční předsevzetí dát změnu úklidového režimu. Jasně, když před svého muže položíte kýbl a dáte mu do ruky hadr, ušklíbne se. Možná se ho to dokonce dotkne! Je to přece velký chlap?! Proto mu pro takové případy pořiďte spíš něco z nabídky úklidových pomocníků od Kärcheru. Jak známo, muži milují hračky, techniku, nové technologie… a je jim nakonec celkem jedno, jestli se to týká aut, zahrady nebo domácnosti. S dobrou „zbraní“ v ruce budou mít s nástupem do úklidové čety podstatně menší problém. To samé platí samozřejmě i pro děti. Budou raději luxovat s klasickým nemotorným vysavačem, nebo se bavit s lehounkým příručním vysavačem, jako je VC 5?

Dělte se, šetřete čas

Nejde navíc jen o to, že si třeba najdete konečně chvilku na odpočinek (protože my ženy se často raději sedřeme, než abychom si zašly na masáž, že!). Jde i o to, že si členové vaší domácnosti začnou uklizeného bytu či domu mnohem více vážit právě tehdy, když se na úklidu budou podílet. Pokud jim to naservírujete bez jejich přičinění, bude pro ně čistota samozřejmost, a dokonce se můžete dočkat reptání ve dnech, kdy se například zdržíte v práci nebo budete léčit chřipku a k úklidu se nedostanete. Dětem pak prospěje podíl na úklidu dvojnásob, projeví se i na jejich samostatnosti – plnit pračku, myčku, uklízet si po sobě na stole mohou určitě od tří let, od čtyř si poradí s luxováním, zametáním a měly by vědět i to, kde mají jaké oblečení, aby si ho mohly uklidit po žehlení nebo vyndání ze sušičky. Jejich samostatnost je cenná hlavně pro ně samotné (podpoří jejich sebejistotu a sebedůvěru), ale užitečná znovu pochopitelně pro vás jako upracovanou mámu. A koneckonců, i mužům někdy prospěje vědět, kolik námahy stojí udržet váš domov krásný, protože i pro ně to je jednoduše samozřejmost, u níž vůbec netuší, jak velkým umí být žroutem času a energie.

Najděte si svůj vlastní systém

V rámci bilancování pak můžete projít i takové „detaily“, jako je systém uklízení. Uklízíte průběžně? Nebo až když o něco pořád zakopáváte? Máte třeba pravidelný sobotní úklid a vyhovuje vám to? Nebo si víkend co víkend říkáte, že by bylo mnohem lepší sbalit celou rodinu a odjet na výlet? Buďte k sobě upřímná, sepište si, co vám na úklidu sedí a co ne, a podle toho se krok za krokem zařiďte. Že máte v rodině nějaké zaběhané stereotypy, neznamená, že je nemůžete změnit – pokud vám nevyhovují. Možná to způsobí takovou malou revoluci, ale… kdy jindy než na přelomu roku změnit něco, z čeho nemáte radost? Dejte si letos dárek navíc a vstupte do roku 2018 s lepším pocitem i vztahem k úklidu.

TIP NAVÍC:

Pokud potřebuje inspiraci, zkuste si přečíst třeba některou z následujících knížek:

  • Toni Hammersley: Uklizeno! Jednou provždy…
  • Marie Kondo: Zázračný úklid
  • Jennifer Lifford: Domácí úklid – vaše cesta ke šťastnému domovu
  • Chandra Sheila: Zbavte se nepořádku jednou provždy
Číst článek
Creative vintage portrait of a beautiful blond housewife blowing away dirt and grime when preparing for the holiday season. Christmas cleaning

Úklidová bitva o čas!

KärchrovinyO čištěníÚklid domova 7.Prosinec 2017 Autor: Jana Potužníková

„Není čas ztrácet čas“ platí před Vánocemi víc než kdykoliv jindy. Je toho tolik, co chceme stihnout! Třeba mít kolem sebe doma čisto a uklizeno, aniž bychom museli ponocovat s hadrem v ruce. A víte co? Jde to. Bez stresu i kruhů pod očima. Jak?

Karcher_vanocni_uklid

Jak přežít vánoční úklid?

O čištěníÚklid domova 30.Listopad 2017 Autor: Matyáš Čistotný

Napéct cukroví, zabít kapra, rozeslat vánoční přání, nakoupit dárky a hlavně u toho všeho mít vánoční náladu. Taky vám přijde, že vás má rodina v prosinci za Supermana, který s úsměvem na rtech zvládne zachraňovat svět a ve volných chvílích nachystat dokonalé Vánoce? Abyste to všechno zvládli bez ztráty kytičky, vymysleli jsme pro vás pár triků, které vám pomůžou nelehkou předsváteční etapu ustát s úsměvem.

Karcher_KB5_zametač

KDYŽ ZABZUČÍ KB 5

Úklid domova 23.Listopad 2017 Autor: Petra Procházková

A jupíjajej, konečně se mi dostalo příležitosti zase něco otestovat! Ha! Já totiž strašně miluju ten pocit důležitosti, když si domů přivezu ten či onen úplně nový (skoro ještě teplý ☺) výrobek, mašinku, nebo jiné udělátko a začnu ho skládat a študovat a testovat a zatěžovat… Vím, zní to asi trochu „ujetě“, ale holt to […]

102520FC-01D4-4C44-84F3-DC466F8C4858

MAZLÍK VS STRAŠIDLA A STRAŠIDÝLKA

KärchrovinyÚklid domova 13.Listopad 2017 Autor: Petra Procházková

Když už máme venku tak hezky a sympaticky vlezlo, můžeme se pro změnu na zoubek podívat naší domácnosti. Co si budeme povídat, po proťapkaném a projuchaném létě venku a na zahradě už to přeci jen taky potřebuje.

příruční vysavač VC5

VC 5: Malej, ale šikovnej

O čištěníÚklid domova 30.Říjen 2017 Autor: Matyáš Čistotný

Ve skutečnosti neplatí přímá úměrnost, že čím větší vysavač, tím větší výkon a lepší luxování. Krásným případem je ruční vysavač VC5, který ve svém malém kompaktním těle skrývá neuvěřitelnou sílu