Tipy pro nejzelenější zahradu v okolí!

KärchrovinyZahrada9.Květen 2017Autor: Jana Potužníková

Zákeřné výkyvy počasí a aprílové sněhy jsou snad už definitivně za námi. A je třeba přemýšlet nad tím, jak zavlažovat zahrádku, až pro změnu udeří vytrvalá vedra. Nedejte se mýlit, bude to zase dřív, než byste mysleli.

Letošní sezona dává zahrádkám, zahradám i zahrádkářům a zahradníkům opravdu zabrat. V březnu jsme se namlsali, zaseli a zasázeli, co se dalo, odstartovali jsme péči o trávníky i skleníky, a pak udeřily znovu mrazy. Mnozí chránili, co se dá – po zahradách jste mohli vídat obalené stromy do ochranných folií, zaseté záhony překryté znovu alespoň chvojím nebo improvizovanými „foliáky“. A teď je třeba tomu, co jsme zachránili, věnovat zase tu klasickou pěstitelskou lásku: tedy vyživovat a především myslet na dostatečnou závlahu, bez níž už to brzy opravdu nepůjde. Vždyť horké léto je na spadnutí!

Berte, co příroda dává

Možná berete na zalévání vodu ze studny, možná ji „na tajňačku“ taháte z místní řeky nebo potoka, možná jste dokonce nucení zalévat vodo pitnou. Tak jako tak víte, jaká je to vzácnost a jak drahé nebo i fyzicky náročné takové každodenní zalévání může být. Je proto pochopitelné, že přemýšlíte, jak si to všechno usnadnit. Pokud máte zahrádku u starého domu nebo někde za městem, na venkově, u chaty, je bezmála samozřejmostí, že vám u okapů postávají sudy, do nichž chytáte tu nejlepší vodu na světě: vodu dešťovou. Nejde jen o to, že vám ušetří peníze. Ona je dešťová voda pro zahrádku opravdu největším přínosem. Je plná minerálních látek, a přitom tzv. měkká, což mají rostliny nejraději.

Tvrdá dřina s měkkou vodou?

Potíž je u takové dešťové vody ze sudu v námaze, kterou její užití představuje. Noření a vytahování těžkých konví, z nichž vám cestou spousta vody vyšplouchá do bot… to není žádná lahoda. Můžete to brát samozřejmě jako součást zahrádkářského koloritu, ale také můžete sáhnout po elegantnějším řešení. Kärcher pro tuto příležitost vymyslel fantastický Kärcher BP 1 Barrel Set, který zahrnuje Čerpadlo SBP 3800. Součástí je dále také Univerzální hadicová spojka a hadice PrimoFlex® (1/2″) o délce 15 m. A to všechno dohromady tvoří jednoduchý, ale výkonný nástroj na sudové zalévání. Tahání konví odzvonilo. Toto čerpadlo se ovládá pomocí přímého spínače/vypínače, který je součástí plovákového spínače. Samozřejmostí je pak vestavěný předfiltr chránící čerpadlo před nečistotami, které jej pak nezanáší a čerpadlo déle vydrží. Hodí se přitom do sudů všech rozměrů, menších i objemných nádrží a s dlouhou hadicí pak pohodlně pokropíte, co potřebujete. Navíc, zase nejen zdravou vodou, ale také zdravotně nezávadnou hadicí, která totiž neobsahuje žádné ftaláty (což je skvělá zpráva pro milovníky biozahrádek, životního prostředí nebo třeba maminky malých dětí).

Velkoplošné řešení

Jestliže vlastníte novostavbu, k níž jsou povinné skryté nádrže na dešťovou vodu a přemýšlíte, jak právě ji pochopitelně využít k zalévání, máte zase pár možností. Rozkopat celou zahradu a zavlažování vést skrytě pod vrstvou zeminy. Anebo si zkusit pohodlný zahradnický život s povrchovým zavlažovacích systémem Kärcher Rain System. Velkou výhodou Kärcher Rain System je jednak fakt, že nemusíte kopnout do země. A také, že s jeho pomocí lze vytvořit několik nezávislých okruhů, vést je po zahradě, jak potřebujete, trávníku nastavit jiné zavlažování než rajčatům ve skleníku, zkrátka, individualizovat i automatizovat si zalévání na maximální možnou míru.

Plně automaticky

Díky speciálnímu zavlažovacímu automatu SensoTimer ST6 eco!ogic se spouští a zastavuje zavlažování plně automaticky, navíc se spotřebovává pouze nezbytné množství vody. Senzor měří vlhkost půdy a každých 30 minut tuto hodnotu zasílá rádiově na SensoTimer. Požadovanou úroveň vlhkosti si můžete na SensoTimeru nastavit v pěti stupních. Automaticky pak spustí zavlažování až k dalšímu nastavenému času, jakmile je vlhkost půdy nižší než její požadovaná úroveň. Denně lze přitom nastavit až dvě zavlažovací doby a maximální doba zavlažování je 90 minut. No řekněte sami, to si přece musí vaše zahrádka přímo lebedit!!!

Jana Potužníková


Další zajímavé články

Záruka kvality KÄRCHER

Kärcher je značka, která je synonymem pro výkon, kvalitu a inovace a především pro žlutou barvu a tlakové myčky. Za jménem Kärcher se ale.... více

Podivné žluté zvířátko

„Vypadá sice jako kříženec tučňáka a kladivouna, ale okna se s tím umývají parádně,“ zhodnotil naši akustěrku WV 5 Premium pan.... více

Prevence proti rakovině prsu

Kdyby Vám mé staré já mělo říci něco o rakovině prsu, pravděpodobně by pokrčilo rameny a řeklo, že to není téma, které by se ho.... více