Rozhovor s Ferdinandem Lefflerem

KärchrovinyZahrada28.Prosinec 2017Autor: Matyáš Čistotný

Ferdinand Leffler je zakladatelem ateliéru zahradních architektů Flera, který dnes patří k největším v Evropě. Studio je vyhledávané v České republice i v zahraničí. Leffler studoval původně obor krajinné plánování na České zemědělské univerzitě v Praze. Poté co zjistil, že po absolvování bude spíš v kanceláři než v terénu, odjel načerpat životní zkušenosti do Anglie a do USA.

V dubnu 2017 měl v České televizi premiéru osmidílný cyklus o zahradní architektuře s názvem Ferdinandovy zahrady, na kterém se Kärcher partnersky podílel. Ferdinand Leffler si produkty společnosti Kärcher velmi oblíbil a hojně je využívá jako zahradní pomocníky při svých realizacích.

 1. Zima je obdobím, kdy půda spí. Jaký máte názor na důkladné odklízení listí a všeho, co ze stromů spadne? Neslouží listí jako přírodní „peřina“ pro půdu? 

FL: S odklízením listí ze zahrady se to spíš přehání. Listí by nemělo zůstávat na trávnících, tam by mohlo dojít během zimy k rozvoji plísní a dát pak trávník dohromady v jarním období může trvat pěkných pár týdnů. V záhonech listí ale klidně nechte, tak je to skutečně přirozená dečka, která zejména zataženým spícím trvalkám přes zimu prospěje.

 1. Jaké období považujete za nejvhodnější pro plánování rozsáhlých zahradních úprav? 

FL: Je to samozřejmě zima, kdy máte čas si všechno v klidu promyslet a nejste zahradou lákáni k okamžitým a často zbrklým akcím. Je to prostor pro rozvahu. Začněte v listopadu, zaměřte si vše, co ve Vaší zahradě roste a nebo bylo v minulosti vybudováno. Nezapomeňte na výškové rozdíly. Přes zimu si pak hodně povídejte, malujte, listujte dostupnými knihami a uvidíte, že se podaří připravit se na jarní budování s rozmyslem a do hloubky. Doporučím zde svou knihu Žijte ve své zahradě!, kterou jsme vydali před měsícem s vydavatelstvím Host. Tím celkem jednoduše a pochopitelně popisuji, jak při plánování své zahrady postupovat, aby Vám pokud možno nic neuniklo.

 1. Máte nějaký projekt, který by byl Vaší srdcovou záležitostí? 

FL: Baví mě projekty zahrad, které jsou napojeny na krajinu. Jsou to zahrady, kde se přímo inspirujete okolními výhledy, je to velká zábava a když se Vám to podaří, přestanete vnímat hranice mezi zahradou a krajinou. Překrásný projekt, který jsme dokončovali v roce 2017, byl projekt takové krajinné zahrady v kanadském Novém Skotsku. Skaliska, oceán, příroda ve své nejpravdivější formě. Fantazie.

Přeji si projektovat zahrady ve Skandinávii, ta je pro mě inspirativní a cítím, že je to lekce, která by mi mohla v této chvíli dost dát. Věřím, že takový projekt brzy přijde.

 1. Stává se Vám někdy, že počáteční koncept je úplně jiný, než samotná realizace? 

FL:Tak to by se stávat nemělo a koncept pak nedává smysl. Projekty z dílny atelier Flera patří k poměrně dost nákladné záležitosti. Člověk, který si pro takový projekt přijde má vždy v úmyslu jej zrealizovat. Naše projekty nezůstávají v šuplíku.

Realizace bez alespoň základního konceptu zpravidla dobře nedopadají.

 1. Máte zkušenosti s realizacemi v zahraničí. Jak se liší vkus českých a zahraničních investorů?

FL: Musím říct, že to není až tak dramatický rozdíl. Potkávám denně velmi dobře připravené investory z ČR. Mají vkus, vědí, co chtějí. Na druhou stranu je fakt, že své zkušenosti mají poměrně často vybroušené právě ze svých návštěv zahraničních projektů.

Nejsme na tom u nás špatně. Nevkus najdete všude na světě. Satelitní zástavby, které jsou oříškem k funkčnímu osázení i pro ostřílené matadory zahradní architektury také. Mějme oči dokořán a nepodceňujme se.

 1. Pamatují investoři při realizaci rodinných domů i na zahrady? Pracuje se v českém prostředí běžně se zahradními architekty, nebo je to pro investory spíše zbytná investice a realizaci si řeší svépomocí?  

FL: Posledních pár let se situace významně mění a k nám se více a více hlásí investoři, kteří cítí, že právě kvalitní zahradní architektura je onou magickou přidanou hodnotou, kterou dokáží svůj projekt významně odlišit od konkurenčního.

Pěkných domů se staví dost, ale opravdu promyšlených, vkusných a harmonických zahrad je okolo nás stále jak šafránu.

 1. Co je permakulturní zahrada a pro koho je vhodná? 

FL: Permakulturní zahrada je zahrada založená na principech permakulturní filosofie.  Jejím obrovským přínosem je předkládání ekosystému zahrady jako komplexního celku, kde všechno souvisí se vším a zahrada se dokáže v nastolené rovnováze a harmonii teoreticky postarat sama o sebe. Na nás je pak do tohoto ustáleného systému vstupovat s respektem a bez agrese. Víc vnímat a všímat si toho, co se děje a méně chemizovat a zabíjet.

Já nejsem žádným odborníkem na permakulturu, v této zemi jsou mnohem povolanější. My se ve Fleře snažíme primárně razit upravené a kultivované prostředí, které si pokud možno vystačí s dešťovou vodou, respektujeme hodnotu ornice a kultivujeme ji při minimálním použití chemických herbicidů a hnojiv, to je naše odpověď na permakulturní revoluci.

 1. Jaké jsou v zahradní tvorbě nejčastější stereotypy a klišé, které klienti vyžadují? 

FL: Vodní prvek patří do každé zahrady, bezúdržbová zahrada, muškáty a pelargonie.

 1. Jaké jsou v současné době trendy při úpravách zahrad? 

FL: Farmářské trendy: pěstování všeho, co se dá konzumovat, chov slepic, sklípky pro uchování vypěstovaného a také zásob vína.  Určitě je to a vzrůstající záliba v našich českých původních odrůdách a odklon od dovážených klonů. Už víme, že obří květ nebo jablko ve velikosti grepu nám více radosti nepřinese a naopak s ním většinou přichází i komplikace, které geneticky vyšlechtěný efekt vyváží. Zahrada už nemusí vypadat dokonale na pohled souseda přes plot, ale musí sloužit především jejímu majiteli a lidem, které do svého království pozve.

 1. Zahradní mobiliář zahrad prochází vývojem. V módě byl kov, plast, ratan. Převažuje momentálně dřevo, nebo jsou populární pořád i jiné materiály? 

FL: Kov, plast, ratan, dřevo. Vše je pořád in. Vývojem dnes prochází a zájmu se těší zejména venkovní polstry a polštáře, které by dle výrobců měli obstát ve venkovních podmínkách bez nutnosti ukrývat je během sezony do úložných prostor, které má málokdo uzpůsobeny častému provozu.

 1. Existuje něco, co na zahradě vyžadují téměř všichni? 

FL: Pohodlnou terasu s dostatkem soukromí. Pak je to určitě milý, vítací přístup do domu, se kterým jsme každodenně v kontaktu a měl by nám dělat radost v průběhu celého roku.

 1. Jaká je funkce zahrady v dnešní době? Převažuje relax, nebo klienti chtějí pěstovat zeleninu a bylinky? 

FL: Relax je určitě na prvním místě, ale je naprosto plynule spojován i s funkcí pěstování zeleniny, drobného ovoce i bylinek. Vždyť to nemusí být dva separátní světy, mohou a měli by se v současné moderní zahradě prolínat zcela svodbodně.


Ferdinand_Leffler

Další zajímavé články

Září v kuchyni

SLADKÉ ZÁŘÍ V KUCHYNI

Právě zářím nám totiž začíná podzim, a proto bych se voňavému září v kuchyni chtěla věnovat o něco víc. více
AD_4_Premium_fireside_app_3_CI15_96 dpi (jpg)

JAK SE ČISTÍ KRBOVÁ KAMNA?

Pokud vlastníte krbová kamna, můžete se v zimním období těšit na příjemné chvíle pohody u ohně. Abychom si mohli uklidňující teplo a.... více
servisní síť Kärcher

(BÝT HUSTÝ JAKO) SERVISNÍ SÍŤ KÄRCHER

Když si člověk kupuje auto, nevybere si ho jen podle barvy. Kromě motoru, spotřeby a jízdních vlastností ho většinou také zajímá, jak.... více