Léto na chatě

KärchrovinyZahrada14.Srpen 2017Autor: Petra Procházková

V dobách, když jsem byla ještě malé kuře, jsem s rodiči bydlela v Praze. Bylo to těsně po tom, co jsme se vrátili z Bangladéše a těsně před tím, než jsme odjeli do Indie. Řekli byste si, že jsem jako „měšťátko“ musela nějak strádat, ale pozor! Musím přiznat, že život ve městě mi vůbec nevadil, protože jsme poměrně často o víkendech a hlavně o prázdninách vyráželi ven za Prahu k babičce na chatu, nebo ke strejdovi na chalupu.

Co si budeme povídat, i vášnivý milovník městského života si občas rád vyrazí někam do přírody. Jasně, město má své kouzlo a zajisté i výhody, ale… Když vás probouzí hřejivé paprsky slunce a vy líně vykouknete ven z okna… Nemáte chuť prostě utéct někam mimo ten stoprocentní komfort, mimo váš „naškatulkovaný“ život, pryč od sousedů, tramvají a obchodů? Prostě pryč? Ven? Myslím, že většina lidí se občas nechá zlákat vůní luk a strání, stínem lesů a hučením splavů. A přesně proto se snažíme vybudovat to „místečko“, kam se uchýlíme, když nás něco trápí, když nás v práci štvou, nebo nás z ní dokonce vyhodí… Na místo, kde můžeme, ale nemusíme být sami, a kde si to vždycky zařídíme tak, aby nám bylo „prostě dobře“.

Babičky chata ležela na březích řeky Sázavy-z jedné strany řeka, z druhé les. No nezamilovali byste se? Zvláštní je to, že jako dítěti mi ta chata se zahradou připadala strašně obrovská. Jako malá jsem měla pocit, že pořád musím vyhlížet starší sestru, nebo rodiče, abych se v té vzrostlé „džungli“ dočista neztratila. Trávili jsme tam dny plné pohody, prožívali dobrodružství a nacházeli nová přátelství, možná i prožívali první letní lásky (vím, o čem mluvím, právě tam se seznámila moje maminka s tatínkem…). Ten, kdo má chatu v chatové osadě ví, o čem mluvím. Pravidelné sousedské akce, večerní táboráky, noční bojovky… A k tomu samozřejmě patří i jaká si sousedská soutěživost. U nás na chatě se soutěžilo hlavně v zahradničení a tak nějak v celkovém vzhledu chat a jejich zahrádek. Kdopak má letos asi nejlepší úrodu rajských? Komu ve skleníku narostla největší okurka? Kdo má lepší skleník? Lepší kytky? Víc kytek? Víc barevných kytek? Nejlepší trávník? Jo jo… I když jsme mezi sebou soutěžili, vždycky vše probíhalo v prima duchu a hlavně bez hádek, šarvátek, rivality a zákeřných naschválů. Co si budeme povídat, snažili jsme se všichni a moc. A to je na tom právě to nejlepší. Čím více se totiž všichni snažili, tím lépe naše chatová osada vypadala, protože u nás nebylo chaty, která by nebyla pěkně opečovávaná a upravená. Když se nad tím zpětně zamyslím, uvědomuju si, že o výhru vlastně tehdy vůbec nešlo. Výhra pro nás všechny bylo to pěkné prostředí, ve kterém jsme se mohli zrelaxovat na těle i na duši.

A co vy? Jezdíte taky na chatu? Nebo třeba na chalupu? Nerada bych rozčílila všechny chalupáře tím, že bych zde vychvalovala jen chaty. To zase prrrr…. Můj dědeček si vždycky přál mít chalupu v Jižních Čechách. Toužil po širokých kamenných zdech a dvorku s velkými vraty. Podle něj měly chalupy něco do sebe a já myslím, že měl velikou pravdu. Ať už vaše chalupa stojí ve vsi, anebo na samotě, věřím, že je jako vystřižená z obrazů Josefa Lady- a teď zrovna nemyslím „ladovskou zimu“☺. Vidím okna s okenicemi, zápraží a na masivním dřevěném stole mísu s koláči a bílý hrnek s červenými puntíky. Vím, že to zní asi divně, ale tak to prostě mám. Můj strejda takovou podobnou chaloupku má- bílou s dřevěnými okny a zahrádkou plnou barevných květin, ovocných stromů a pečlivě udržovaných zeleninových záhonů. To se to pak v létě bendí, když se máte před úmornými vedry kam schovat- přeci do chalupy, která krásně drží chlad a na jejíž kamenné podlaze na vás ve spíži čeká krásně vychlazená malinová, nebo i bezinková domácí šťáva.

A tak, ať už jezdíte na chatu, nebo na chalupu, hýčkejte si svůj malý „pohádkový svět“. Sekejte a lakujte a malujte a sázejte. Vámi obětovaný čas a úsilí se vám totiž bohatě vrátí a věřte, že vám nikde nebude líp ☺.

Vaše Petra


Cottahe on a river

Další zajímavé články

POD TLAKEM

Tentokrát byl u nás doma pod tlakem konečně někdo jiný než já! A kdo že? No přeci špína! ☺více
Tlaková_myčka_Kärcher

Čas na jarní očistu…


Naše tělo ocení po zimě pořádný detox. Náš dům či byt zase důkladnou očistu. Tak pojďte uklízet. S Kärcherem! Zjistíte, že to jde.... více
Group of cheerful friends partying and grilling together in the garden

Velké letní grilování: bez skvělého hamburgeru to nejde!

Co nejraději dáváte na gril vy? Steaky? Klobásky? Nebo snad nějakou tu zeleninu? U nás jsou nejpopulárnější hamburgery. Geniální jídlo.... více