Umyjte si své auto sami. Poděkuje vám.

O čištění16.Srpen 2016Autor: Svět Čištění

Umyjte si své auto sami. Poděkuje vám.

Vzpomínáte na dětství? Víkend co víkend jste vyndali kýbl, houbu, jelenici a s plným nasazením celá rodina leštili karosérii hýčkané stodvacítky. Ať už teď v garáži parkujete jakéhokoliv mazlíka, mytí mu můžete dopřávat pořád osobně. Možná byste dokonce měli!

Nejde jen o tu pečlivost. I myčku si koneckonců můžete vybrat ruční. Jde spíš o ten vztah. Vy a váš čtyřkolový miláček. Neznám řidiče, který by pro něj neměl dokonce velmi intimní pojmenování! Žluťák, Jiřinka, Drak, Herka, MicinkaBušinka… Copak ty můžete jen tak svěřit myčce nebo cizímu páru rukou? Kdepak, hezky sami. Pečlivě, s láskou a opatrně, abyste toho svého plecháčka nepoškrábali. Právě „jizvy“ můžete totiž na laku svého auta zanechat při jeho mytí až příliš snadno. Víte o tom vůbec?

Vysoká škola mytí

Umýt auto a udělat to správně je totiž docela věda. Sáhli byste automaticky po měkké houbě? Nabízí se to. Co si ale málokdo uvědomuje, je fakt, že se do jejího rovného povrchu zachytávají všechny hrubé částice prachu, které při každém dalším tahu po kapotě dělají doslova paseku. Ano, jsou to mikroodřeniny, uvidíte je jen na přímém slunci, ale budou tam a vy už je nikdy neodstraníte. Když houbu, tak s porézním povrchem. A úplně ideálně volte žínku z mikrovlákna, která také není na povrchu hladká. Zrnka prachu zapadnou do její struktury a vašemu autu neublíží.

Nebezpečná okrasa

Možná se to zrovna vám připomínat nemusí, ale poškrábání auta hrozí i z docela jiných, na prvních pohled nevinných zdrojů. Prsteny, náramky, náramkové hodinky? To jsou přesně ty rizikové faktory. Pokud takové ozdoby nosíte denně, nemusíte si to ani uvědomovat. Ale nehoda se stane, ani nevíte jak. Takže před mytím raději všechno dolů.

Takřka bez práce

Pokud spěcháte, nabízí se, že vezmete jen zahradní hadici, auto pokropíte, spláchnete to nejhorší a hurá na silnice. I tady můžete udělat něco lepšího. Můžete si vzít vysokotlaký čistič. Má ohromnou sílu, na autě nenechá jedinou smítku, je velmi účinný, a navíc se při jeho použití vlastně ani nedotknete kapoty. Nečistot vás (respektive vaše autíčko) zbaví sám o sobě roztok vody a šamponu a tlak, který čistič dokáže vyvinout. A když už jsme u šamponu. Jaký používáte? Vždycky byste měli sáhnout jen po prostředku speciálně vyvinutém pro ošetření karosérie. Žádné koncentráty na mytí nádobí! Jenom speciální autošampon, který je jemný, šetrný a nechá na místě i předchozí vrstvu vosku, jež vaše auto chrání.

Vody není nikdy dost

Jdete-li na mytí tradiční kyblíkovou cestou, připravte si raději dva. Jen počítejte se mnou. V prvním budete prát žínku nebo vhodnou houbu od nejhrubších nečistot. Do druhého si připravíte roztok vody s autošamponem a budete v ní prát žínku od jemnější špíny. Od té, co „zbyla“ po prvním umytí. Mimochodem, i žínky nebo houby by bylo lepší mít dvě. Jedna odvede svou práci na kolech, druhá na karosérii. A vy tím zase eliminujete riziko nechtěného zjizvení svého miláčka.

Když čistit, tak všechno…

Alespoň jednou začas pak proveďte očistu opravdu generální a projděte i ta místa, která nejsou na první pohled vidět. Když se myjete vy, také si nemyjete jenom vlasy a obličej, protože ty jsou nejvíc vidět. Myjete se celí. A stejné by to vážně mělo být i s tím autem. Zejména u starších plecháčků se vyplatí – ideálně opět za pomoci vysokotlakého čističe – vystříkat podběhy vodou. Dostanete odtamtud zaschlé bláto, vlhké listí, chemikálie ze zimní údržby silnic. Pokud tam tyto nečistoty zůstanou, udržují vlhkost a mohou způsobit až rezivění. Důležitý je i prostor pod víčkem nádrže, vnitřní prahy dveří, víko zavazadlového prostoru. Tam ovšem už zase pečlivě s houbou nebo žínkou.

Dosucha!

Máte umyto? A chcete nechat auto jen tak uschnout? To by byla zase chyba. Vzhledem k tomu, že voda, kterou na mytí běžně používáte, není destilovaná ani dokonale čistá (má v sobě celkem dost minerálů), zanechala by po samovolném zaschnutí na kapotě fleky a kapičky. Platí to zvlášť u tzv. tvrdé vody. Co s tím? Jasně, utřete auto dosucha. Vezměte jemný hadřík a výsledkem určitě nebudete zklamáni. Nakonec to chce ještě tenkou vrstvu vosku, který nanášejte po podrobném prostudování návodu (spoustu rad najdete i na internetu a je dobré je občas pročíst). Nebojte, bude to hračka. A tahle „práce navíc“ se vyplatí. Vosk totiž auto nejen nablýská, ale i ochrání před špínou i nepřízní počasí.

Přece jen k profíkům?

Pokud na nic z toho nemáte náladu, a přece jen potřebujete auto umýt, zajeďte pochopitelně do myčky. Děláme to tak minimálně čas od času všichni, co si budeme nalhávat. Vybírejte ovšem raději ty s ručním mytím. Ptejte se, jakou kosmetiku používají, jaké houby, jaký vosk, jak postupují. Jde o vaše peníze, vaše auto, vaši spokojenost. Řídit se pouze domněnkou, že co je drahé, je automaticky také dobré, by vám mohlo přinést nejedno zklamání…

P.S.: Teď už víte o správném mytí auta vážně hodně. Berte ho jako relax, jako zábavu. Užijte si ho stejně tak, jako si pak užijete jízdu v nablýskaném čtyřkolovém miláčkovi. A příště se můžete těšit na další článek na téma mytí. No ano, ještě je spousta věcí, které jsme vám neřekli. Znáte třeba všechny druhy mycích zařízení v ČR? Určitě ne. Tak už brzy!


k_4_5_full_control_rm_car_close_app_2_ci15-91236-150dpi

Další zajímavé články

Regentonne im Garten

Moje letní modlitba za vodu

Čím déle žiju mimo město a vnímám přírodu kolem sebe, tím víc začínám rozumět generaci našich babiček, která vodu vždycky –.... více
čištění koupelny_pára

Domove, čistý domove – Jak se připravit na stěhování

Stěhování do nového domu má vždy své pro a proti – na jednu stranu se můžete těšit na nové zážitky a nové sousedství, ale na.... více
56578139_2121239524650579_682588200186675200_n

(vy)Čerpáno

Bydlíme na sídlišti. Ale máme štěstí, za barákem máme trávník, který, než jsme se přistěhovali, dostával “péči” Pražských.... více