Špíně na stopě

O čištění30.Duben 2018Autor: Matyáš Čistotný

Z čeho se skládá vlastně prach? Jaký je přesně rozdíl mezi čištěním a uklízením? A jak nejefektivněji dosáhnete toho, že bude váš byt čistý? Právě na to se dnes zaměříme a odhalíme tajemství zářivě čisté domácnosti.

Nečistoty jsou, velmi zjednodušeně, rozdělovány na tři druhy:

  • Hrubé nečistoty, například zbytky papíru, podzimní listí
  • Jemné nečistoty, například písek, prach, hlína
  • Tekuté nečistoty, například voda, olej, rozpouštědla

…a mohou mít navíc různé znečišťující vlastnosti:

  •  Leží volně na povrchu, jako například písek nebo prach
  • Ulpívají na povrchu, jako například zbytky lepidla, bílek, tuk
  • Mechanicky poškozují povrch, jako například písek, kamínky
  • Skládají se z mikroorganismů, například bakterií, virů nebo hub

Nejen čistit, ale i pečovat

Ten, kdo se zabývá nečistotami, se „čištění“ nevyhne. Čištění je definováno jako „odstranění cizí látky, která je na povrchu nežádoucí“. Každý postup čištění směřuje k odstranění znečištění použitím, pokud možno, nejefektivnější metody čištění. K nim patří v domácnosti v první řadě zametání, vysávání, kartáčování, suché a mokré stírání.

Kdo by to neznal? Dům září čistotou od půdy po sklep, po jednorázovém větrání zůstanou okna i dveře zavřené – přesto se za chvíli opět začne na nábytku, pokojových rostlinách a podlaze usazovat jemná vrstva prachu. Bohužel pomůže stírání, zametání nebo vysávání často jen přechodně, neboť tam, kde žijí lidé, dochází nutně k víření prachu. Kde se ale prach vlastně bere a z čeho se skládá?

Objektiv elektronového mikroskopu prozradí: Prach je „pestrou směsí“ z různě velkých částeček, které se vzájemně mísí a spojují. Od odumřelých buněk pokožky a kobercových vláken přes pyl a chlupy domácích zvířat až po jemný prach, vše je zastoupeno — „nalezené žrádlo“ pro nevítané hosty jako pisivky, roztoče z domácnostního prachu, bakterie a výtrusy hub. Podle velikosti a hmotnosti částeček je prach unášen cirkulujícím vzduchem do každého rohu nebo permanentně poletuje okolo, aniž by se usadil.

Složení domácnostního prachu se liší podle pokojů, polohy obydlí i počtu obyvatel a způsobu jejich života. Velkou část nečistot vnášíme do našich místností na botách. Proto se vyplatí mřížové rošty, kokosové nebo textilní rohože nebo gumové profily jako „záchytné zóny nečistot“. Ty pojmou díky jejich umístění před vchody velkou část špíny, která by se jinak dostala do chodby nebo ostatních obytných místností. Větráním vniknou do domu navíc saze, výtrusy hub a plísní nebo pyl.

Proč přesto vůbec investujeme tolik času a námahy do důkladného čištění našich obydlí —v průměru 3,17 hodin týdně, jak ukazuje mezinárodní studie čištění firmy Kärcher? Protože nepovažujeme za důležité pouze čistý domov, nýbrž i zachování hodnot, tedy péči o náš majetek. Kromě toho nás vedou i důvody jako estetika, bezpečí a image.

Přidejte se k nám.


image001

Další zajímavé články

SC_3_EasyFix_Bathroom_Floor_app_3_CI15_96 dpi (jpg)

Jak často je normální uklízet?

Někdo úklid miluje, jiný nenávidí. Ale věnovat se mu musíme všichni, pokud se nechceme doma brodit špínou. Jak často uklízíte vy? A jak.... více
vysavač na popel AD 3 Fireplace

Popelka by chtěla Kärcher!

Pamatujete, jak zlá macecha nebohé Popelce vysypala hrách a čočku a přimíchala popel, aby se holka náhodou nenudila a nechtěla jít na bál?.... více
White gift box tied yellow ribbon and Christmas bauble Isolated on white background

VŽDYŤ ČAS JE TO NEJCENNĚJŠÍ CO MÁME

To se nám to pěkně blíží, viďte? To, že jsou Vánoce prakticky za dveřmi, nám nezapomínají připomínat na každém kroku. Nevím čím.... více