Sbohem, vrstvy prachu…!

O čištěníÚklid domova18.Leden 2017Autor: Svět Čištění

Je to klasický nekonečný příběh. Setřete prach, chvíli se kocháte pocitem, že máte na skříních nebo policích čisto, ale… už o pár okamžiků později si všimnete, že je tam zase. Prach se vždycky vrací na své „místo činu“ a jen správné triky vám pomohou dát jeho vrstvám definitivně sbohem. Jaké?

Vlhkost především

Zvlášť teď, uprostřed topné sezony, prach poletuje a usazuje se rychle. Může za to suchý vzduch, jímž jsou proslulé především panelové domy (které mimochodem suchý vzduch i vyšší prašnost trápí většinou celoročně). Nejprve tedy zkuste zjistit, jak je to u vás s vlhkostí vzduchu, a pokud je nižší než optimálních 50 až 60 %, jednejte. Respektive napusťte libovolnou misku vodou, dejte ji na topení, případně si pořiďte speciální závěsné zvlhčovače, a pak už jen sledujte, jak je to s prašností lepší a lepší. Hlídejte si také správné větrání – vlhký zimní vzduch je skvělý, ale větrat je pořád nejlepší krátce a intenzivně. Za prvé šetříte náklady na topení, a za druhé, při dlouhém větrání by se k vám nastěhovalo pro změnu nesnesitelné množství prachu z ulice.

Ten nejlepší hadřík na světě…

…bude obsahovat především bavlnu. Před samotným úklidem sáhněte po starém bavlněném triku, lehce jej namočte, dobře vyždímejte a stírejte. Mírně vlhké stírání prachu je mimochodem jediné správné pro všechny alergiky, kterým prachové částice mohou znepříjemnit život víc než komukoliv jinému. Pokud víte, že váš nábytek vlhký úklid nesnese, jsou tu ještě speciální utěrky z mikrovlákna. Ty je třeba ale používat správně: tedy nemuchlat! Složte ji například jako kapesník, a postupně rozbalujte jednotlivé vrstvy. Takové utěrky jsou antistatické a prachové částice se na ně samy doslova lepí. A když jste úklid nechali dlouho ladem a teď víte, že vás čeká skutečný „masakr“? Vezměte si k ruce správný vysavač a police, skříně i jiné vydatně zaprášené povrchy si nejprve vyluxujte. Skvěle se na to hodí například parní vysavač VC 5 od značky Kärcher (který má mimochodem speciální kartáčový nástavec na leštěný nábytek, náchylný na poškrábání – to vám pak s Kärcherem nehrozí!).

Dostupné řešení pro nedostupná místa

Máte prach víceméně pod kontrolou, ale jsou místa, která vyčistit nedokážete, protože se do nich nedostanete ani luxem, ani hadříkem? Vezměme si třeba radiátory. V těch se toho prachu hromadí! Zvlášť, když na nich sušíte prádlo… Pořídit si můžete úzký kartáč na radiátory, anebo to udělejte ještě snáz: podívejte se na stránky www.karcher.cz a najděte ruční parní čistit. Je vybavený výkonnou parní tryskou, která prach z topení prostě „vyfoukne“. Vy jen pod radiátor a také za něj dejte starý ručník nebo igelit, na něj se prach usadí a vy jej už opravdu snadno vystěhujete z obytných prostor.

Koberce a jiné lapače prachu

Koberce, ale i záclony nebo ložní prádlo a matrace jsou také vydatnými lapači prachu. I pro ně by tedy mělo platit pravidlo pravidelného úklidu. Peřiny a polštáře větrejte a už při nákupu vybírejte takové, které budete moct podle potřeby vyprat. Do pračky pak v pravidelných intervalech patří pochopitelné také záclony a koberce si zaslouží důkladné luxování – bude to s pomocí žlutočerného krasavce Kärcher VC 3? VC 4? Nebo VC 5? Každý má svá pozitiva, stačí si jen ujasnit, k čemu všemu pak doma parní vysavač upotřebíte. A co s matracemi? Alespoň čas od času je vyneste ven a vyklepejte, při každé výměně prostěradla je přeluxujte a uvidíte, že se to s prachem brzy zlepší. Zvlášť když do svého boje proti prachu nasadíte maximum pomocníků pracujících na principu páry. Mají totiž mimo jiné tu výhodu, že se k vám prach bude vracet o dost pomaleji! (Při suchém úklidu se totiž část z něj jen zvíří a pak zase usadí, zatímco při vlhkém a parním úklidu jej vystrnadíte mnohem víc a na delší dobu!)


Jak na úklid prachu

Další zajímavé články

10-ekologictejsidomacnost

Jak na ekologičtější domácnost

Také se občas při pohledu na všechnu tu chemii ve Vaší komoře či úklidové skříni zamyslíte, zda by to nešlo jinak? Přemýšlíte, zda.... více
washing_brush_car_app_2_96 dpi (jpg)

Krok za krokem k čistotě

Jako první pokropte vozidlo čisticím prostředkem, aby se rozpustili hrubé nečistoty. Dále podle potřeby manuálně nastříkejte čistič.... více
Kärcher úklid pro důchodce

Snadný úklid v důchodovém věku

Udržování pořádku s přibývajícím věkem bývá čím dál náročnější. Péče o domácnost bere v důchodovém věku čím dál víc.... více