Mech na ústupu! aneb Kärcher zase v akci!

O čištěníZahrada19.Červen 2017Autor: Jana Potužníková

Každý rok to u nás, na šumavské chalupě, vypadá stejně: zdi obrostlé mechem. A pro mě to pokaždé znamená, že si alespoň dvakrát za sezonu sedřu ruce, abych ty zmíněné zdi očistila zachránila před předčasným rozpadem. Jenže letos, letos to bude všechno jinak. Letos se u nás dostane ke slovu Kärcher!

Když se zahrádkářů a kutilů zeptáte, jak se zbavit mechu – na dlažbě, zídkách nebo třeba cihlovém obložení, každý vám nabídne jinou radu. Někdo nedá dopustit na roztoky modré a zelené skalice, ale zároveň vás varuje, že třeba na betonu umí tyto roztoky zanechat nevzhledné skvrny, které pak zase musíte čistit například roztokem jedlé sody. Jiné rady mluví o sypání popelem ze dřeva, jenž se prý spolehlivě postará o vyschnutí mechu. A pochopitelně na trhu je také spousta agresivní „chemie“ – jenže, to bych třeba já nesměla být zahradník-ekolog. Chemii u nás doma nenajdete ani na úklid, natož na zahradu, kde pěstujeme dobroty pro malou dceru. Takže co? Smířit se s mechem? To ne, já se na zídce každoročně vyřídila se zednickou špachtlí v ruce, někdy i opakovaně, a řeknu vám, žádná hitparáda to nebyla. Spíš jedna z těch prací, které na zahrádce děláte jen s velkým přemáháním.

Tlakové řešení

Letos pro mě přichází ale veliký zlom – resp. tlakové řešení v podobě vysokotlakého čističe Kärcher. Nechápu, že mě to nenapadlo dřív! Kärcher totiž myslel na všechno, a když říkám na všechno, tak opravdu i na tu mou omechovanou zeď. A na vaše mechem porostlé schody, chodníčky mezi záhony nebo zapadlá zákoutí v mokrých a stinných částech zahrady, která se vám zelenají mechem, o nějž nikdo nestojí. Vysokotlaký čistič smete všechny mechy z povrchu zemského, a vám to na zahradě nebude klouzat ani se vám nebudou zbytečně hroutit zídky podléhající pod mechem rychleji erozi. Stačí si vybrat ten správný (vysokotlaký čistič) a k němu ještě vhodné příslušenství. Tak jdeme na to, co říkáte?

Výběr, až oči přecházejí

U Kärcheru si můžete vybrat z několika výkonnostních řad vysokotlakých čističů. Nesou specifická označení K2, K3, K4, K5, K7 a jednoznačně platí, že s číslem stoupá výkon. „Kádvojky a „kátrojky““ se budou hodit na menší nečistoty a menší plochy, ale K4, K5 a K7 budou ti správní bojovníci za čisté chodníky, fasády, zídky nebo schody. Zvládají velké plochy s velkou silou a napojit se na ně dá i užitková voda. Navíc tu jsou ještě tzv. produktové řady, z nichž na mechové souboje budou nejvhodnější Full Control Plus a Premium Full Control Plus. Z jednoduchého důvodu: v základním vybavení mají skvělé vychytávky, jako třeba pracovní nástavec Multi Jet 3 v 1, který pouhým pootočením trysky mění intenzitu proudu, jímž čistí zaneřáděné cestičky nebo porostlé zídky. Na mech je nejlepší nastavení na intenzitu HARD, a pak máte ještě na výběr MEDIUM nebo SOFT. A kromě toho se ovládají přes speciální pistoli, tzv. Full Control Plus Power Gun, která je přehledná, její ovládání intuitivní a práce s celým vysokotlakým čističem pak velmi jednoduchá.

Antimechové tažení

A jak přesně zabojovat s tím prokletým mechem, o který tu celou dobu jde? Až budete mít vybranou „vapku“, jak se také někdy vysokotlakým čističům říká, nastavte trysku na intenzitu HARD, přiložte ji cca 20-30 cm od místa čištění a spusťte celou akci. Mech dá manuálně sice zabrat, ale přece jen na zídkách, schodech a chodnících „drží“ na pórovitém povrchu, takže to jde vysokotlakým čističem snadno. A ještě snadněji s tzv. rotační tryskou, která umí vytvářet rotující paprsek vody kombinující sílu i plošný zásah. Voda by pak měla dopadat na povrch kolmo a čističem byste měli pohybovat pomalu, systematicky, trpělivě. K rotační trysce navíc můžete pořídit tzv. ochranu před ostříkáním, abyste potom nebyli od vody i odloupnutého mechu i vy sami. No a pak? Pak už jen shrábnout nepořádek, uklidit tlakovku kochat se tím, jak máte na zahradě zase o něco čistěji.

Jana Potužníková


Kärcher tryska

Další zajímavé články

Happy casual woman reading a book at river shore in autumn.

Moje vysněné léto s knížkou (a bez uklízení)

Řekne-li se léto, vidím se na dece na zahradě, na dece u vody, na dece na pláži, na dece na pikniku… a všude s sebou mám knížku. Jenže,.... více
IMG_2995

POVANOČNÍ ÚKLID V BARVĚ ŽLUTÉ

A jsou pryč… Říkáte si „co že je to pryč?“ No přeci Vánoce. A víte co? Mně se vlastně ulevilo. Poměrně dlouho jsem přemýšlela.... více
Woman in warm woolen stockings is drinking hot coffee at cold winter day

Proč je září můj nejoblíbenější měsíc

Najednou, jako bych dostala novou dávku životního elánu. Teploty jsou tak příjemné, že mám okamžitě chuť plánovat velké pěší výlety.... více