Kamna (i kotelna) jako ze škatulky

O čištěníÚklid domova2.Říjen 2017Autor: Jana Potužníková

Udržet v relativní čistotě prostor plný uhlí, dříví nebo pelet není žádná legrace. O kamnech a kotlích ani nemluvě. Když k tomu ale pustíte Kärcher, bude to hotové dřív, než řeknete… no třeba zase Kärcher!

Jestli něco nezávidím všem, kteří vytápějí kotlem na dřevo či uhlí nebo si doma hýčkají třeba krb nebo litinová kamna, je to právě ten nekonečný úklid. Třeba můj táta: topí dřívím a nejen, že je obrovská dřina ho připravit na celou topnou sezonu, v kotelně to pak pořád vypadá jako po výbuchu a kotel je třeba pravidelně čistit. Opakovanou péči potřebují pochopitelně ale i ta nejobyčejnější kamna. A nepořádku je kolem toho opravdu nekonečně. Dokud u táty v kotelně neparkoval Kärcher, nedalo se to. Prach, třísky, špína z kotle, zbytky popela, kam se podíváte. Teď už i on, klasický chlap s negativním vztahem k pořádkumilovnosti, zvládá tyhle bitvy vyválčit ve svůj prospěch. Protože s Kärcherem to myslím dokáže asi každý. A zvlášť během topné sezony z něj můžete být v tom nejlepším smyslu slova „paf“ i vy! Proč?

Nablýskaná kamna

Vezměme to od samotných kamen a kotlů: aby dobře „táhlo“, potřebuje každé takové zařízení pravidelně čistit. Odstranit naškvařené zbytky uvnitř kotle, vymést ho, vysypat popel, omést to všude kolem, abyste u topení „netancovali“ v nepořádku. Některé kotle a kamna musíte bezmála denně, novější kousky vydrží týden i víc, aniž byste je museli čistit. Ale když na to pak dojde, chce to někoho nebo něco k ruce. Kärcher něco takového má. Jmenuje se to Vysavač popela a suchých nečistot a na výběr máte tři varianty: AD3 Fireplace, AD3 Premium Fireplace a AD 4 Premium.

Od základu skvělý

Základní verze vysavače, AD3 Fireplace, má na nečistoty robustní kovovou, 17litrovou nádobu, kterou po úklidu úplně bez námahy vysypete, protože její zavírání funguje systémem „Pull & Push“. Sám vysavač se pohybuje po kolečkách a popojede kamkoliv, aniž by bylo třeba ho tahat (i když, zvládli byste to – váží jen šest kilo!). S výkonem 1200 W pak pohltí opravdu veškerý jemný popel, prach, jemné piliny… Nenechá nic v kamnech, kotli, udírně ani v domácím krbu, který s ním můžete čistit samozřejmě také. Má i vynikající příslušenství, jakým je například extra dlouhá, zkosená sací hubice, která se dostane do všech potřebných zákoutí. Je samozřejmě nehořlavá, přesto: na úklid kamen, kotle i domácího krbu je čas vždycky až tehdy, když dostatečně vychladne!

Ohromující nadstandard

AD3 Premium Fireplace a AD 4 Premium se předchozímu modelu takřka ve všem podobají. Pořád je tu snadná možnost vysypání nečistot díky systému zavírání a otevírání „Pull & Push“. Ale jsou přece jen ještě o kus lepší. Může za to široká nabídka doplňkového příslušenství, které vám dovolí využít tento vysavač k mnohem většímu spektru úklidových činností. S odpovídajícím nástavcem si poradí i s většími nečistotami: hobliny, třísky, ale i nánosy kusů bláta z kotelny jsou pro něj hračka. Variantu Premium můžete s klidem použít dokonce také venku: když vám dovezou uhlí a okolo domu z toho zůstane nepořádek. Můžete s ním uklidit v truhlářské dílně, garáži, dát do pořádku přívěs, na kterém si přivezete dříví do krbu… Se speciální podlahovou hubicí s ním můžete vyluxovat pro změnu i doma v obýváku (když ho zvládnete udržet celý dost čistý po „orgiích“ v kotelně a okolí). A samozřejmě se hodí i na úklid místa, kde budete dříví nebo uhlí či pelety skladovat, protože než navezete zimní zásoby budoucího tepla, musíte vědět, že je navezete do čista a sucha. Ze špinavé kůlny pak přepravíte do kotelny špinavé dříví, ze zaneseného sklepa zase zatopíte uhlím se spoustou „bordelu“, a o to větší problém pak bude představovat pro změnu následné čištění kamen, kotlů nebo domácích krbů. Je to jeden takový kolotoč. Ale úplně logický. Takže si vezměte Kärcher k ruce hned na začátku topné sezony a uvidíte, že ho na jaře ani nebudete chtít dát z ruky!

…nabídka ještě nekončí

Na úklid kolem domu – až skončíte s těmi zásobami dříví a uhlí na celou zimu – můžete vzít také zametací stroj Kärcher. Když to umí s úklidem terasy nebo chodníčků v zahradě, nerozhází ho ani nepořádek, který udělá pár metráků uhlí ve vjezdu k vám do dvora. Zamete, smete, odmete. I nepořádek poté, co vám před barákem vysypou náklaďák dříví. Pokud byste to chtěli vzít hodně důkladně, vezměte na čištění vysokotlaký čistič Kärcher, který pouhým tlakem vody uklidí po uhlí i dříví tak, že vám bude líto po chodníčcích před domem chodit, abyste je zase neušpinili (a že vám na ně vysypali uhlí, nebude vidět ani omylem!). Tak… pěkně čistou topnou sezonu přeju!


Kärcher čistá kamna

Další zajímavé články

Akusterka_Karcher

Ruce v teple aneb Myjete okna pro Ježíška?

Asi že Ježíšek chodívá do bytů přes balkon a do domů létá okny, začne převážná většina českých domácností v té nejméně.... více
FC_5_wood_white_app_9_CI15_96 dpi (jpg)

FC5- Odsávám a myju podlahy v jednom kroku

Jsem holka z vesnice a byla jsem zvyklá bydlet v domě s velkou zahradou a naši psi se mohli vždy venčit dle vlastní libosti díky takovým.... více
Very old wooden house in nice summer weather

Už máte chatu připravenou na léto?

Já vím, ptát se, když nás horké dny letos doslova zaskočily už během dubna, je možná trochu passé. Ale tak trochu tuším, že jste.... více