Jak rychle uklidit (když je za rohem tchyně)

O čištěníÚklid domova21.Březen 2017Autor: Jana Potužníková

Panikaříte pokaždé, když je na obzoru nečekaná návštěva, protože je kolem vás opravdu vidět, že ve svém bytě žijte rádi a na každém jeho kousku? Už nemusíte to. Zvládnout můžete i ty nejnáročnější „přepadovky“ bez ztráty úklidové kytičky.

Znáte to: sedíte u oběda a váš muž mezi sousty jen tak utrousí: „Abych nezapomněl, za půl hodiny se tu staví máma!“. Nevím, jak vy, ale nečekané návštěvy moc nemusím. A zvlášť ne ty, u nichž se tak nějak tuší, že alespoň jen tak mimochodem překontrolují, jak jste na tom s udržováním domácnosti. No, samozřejmě, že určitě i vy uklízíte denně. Jinak by se u vás zakopávalo o hromady špinavého nádobí, prádla a kupy prachu. Jenže – je to dost na návštěvu kalibru tchyně? Přestože ta moje třeba vůbec není rýpavá a nikdy neřekne ani slovo, pocit, že se blíží, mě stejně žene k opravdu velkým úklidovým výkonům. Ty ovšem předpokládají, že na ně budu mít čas. A co dělám, když mi do jejího příchodu zbývá doslova jen pár minut?

Velký nepořádek musí pryč

Beru to prostě systematicky a v duchu si projdu byt tak, jak vím, že jím bude procházet tchyně (potažmo jakákoliv jiná návštěva). Začít můžete hned v předsíni. Tam je třeba srovnat boty, ujistit se, že na věšácích je dost místa pro bundy, připravit něco na přezutí, pokud je to u vás tradicí. Pak hurá do kuchyně a obýváku. Předpokládám, že jsou tyto místnosti často spojené. A i kdyby ne, pak si z obýváku dojde návštěva třeba pro vodu nebo vám bude chtít pomoct s vařením kávy a podobně. Na důkladné drhnutí sporáku už to nevypadá, ale systematicky berte velké kusy nepořádku. Špinavé nádobí může naskládat do myčky váš muž, když už neohlásil návštěvu. Otřete stůl, případně konferenční stolek. Vyvětrejte. Zvlášť když se k vám někdo chystá po obědě, bude se čerstvý vzduch hodit.

Systematická čistka

V obýváku překontrolujte gauč, srovnejte polštáře. Válející se oblečení musí rychle na věšáky nebo do koše na prádlo, dětské hračky nikoho moc nepobuřují, ale děti je mohou alespoň posbírat na jedno místo, dát do rohu, aby nepřekážely. Ty hračky – nikoliv děti! Na ty se tchyně naopak těší, a když je pár hraček v dosahu v obýváku, můžete rovnou vynechat úklid dětského pokoje a jen tam zavřít dveře. Do ložnice nejspíš návštěvy nevodíte, snad jen pokud víte, že máte novou postel/skříň, kterou budou chtít vidět. Pak odneste poházené oblečení a urovnejte peřiny, případně přehoz. Pokud kdekoliv po bytě najdete drobky, smeťte je rychle na zem. Hned se k nim dostanete. Stále máte ještě asi 15 minut času.

Rychlá pomoc

Dál bude třeba překontrolovat podlahu. Na tahání luxu se vykašlete. Koště? V nejhorším ano. Ale existuje jeden skvělý vynález – bateriové koště (např. Kärcher KB 5). Rychle jako koště a důkladně jako vysavač si poradí se všemi drobky a chuchvalci prachu na všech druzích tvrdých podlah a celý byt vám s ním zabere opravdu pár minut. Nakonec zamiřte bezodkladně do koupelny. Do záchodu stihnete nalít čisticí dezinfekci, rychle jej omýt. Jednorázové dezinfekční ubrousky se několika tahy postarají o čistotu zvenčí. Podlahu zase jistí koště, nebo ještě lépe bateriové koště. Umyvadlo chce dvě minuty a pak je tu zrcadlo. To se prostě musí lesknout, až bude tchyně kontrolovat, jak jí to sluší. Na leštění ale není čas. Zato na pomocníka v podobě bateriové akustěrky na okna a zrcadla ano. Kärcher má skvělé. Všechny jsou ultralehké a za minutku vyleští zrcadla, obklady nebo třeba skleněné stoly a konferenční stolky. Mytí oken si s nimi nechte na jindy, to už před tchyní opravdu „nedáte“.

Třešnička na dortu

Zbylo vám pár minut? Přečešte vlasy, zkontrolujte, jestli to po úklidu nevypadá na převlečení čistého trika, sáhněte po parfému a pokud chcete jooo zazářit, ještě možná stihnete nažehlit sváteční ubrus (Kärcher a jeho parní žehlicí stanice jsou na takové věci naprosto geniální!). A kdyby ne? Svět se nezboří a za tu půlhodinu jste i tak dokázala hotový zázrak! Zbývá jediná otázka: čím zaplatí váš muž za to, že vám tchyninu návštěvu neohlásil včas? Měl by to mít rozhodně drahé…!

TEXT: Jana Potužníková


Další zajímavé články

PAŘÍME S PÁROU

Tentokráte jsem se rozhodla vyzkoušet parní čistič Kärcher SC 3 EasyFix, který je žhavou novinkou současného trhu. Nechci se opakovat a.... více

PLESÁME, ANEB JAK PŘEŽÍT ZIMU A NEZBLÁZNIT SE

Děkuji onomu skvělému muži, nebo snad ženě, který zavedl tradici „plesání“.více

Čištění jako životní styl

„Čištění je odstranění všech cizích látek, které jsou na povrchu považovány za nežádoucí.“ více