Jak na skvrny od krve

O čištění28.Listopad 2016Autor: Svět Čištění

Nemusíte být zrovna masový vrah nebo amatérská řeznice, abyste čas od času neřešili, jak se zbavit skvrn od krve. I když se krev na většině materiálů drží jako klíště, obejdete se bez drahých čisticích prostředků. Stačí mít po ruce seznam našich tipů.

STUDENÁ VODA

Nikdy neperte ušpiněné oblečení v teplé vodě. Teplá voda krev sráží, čímž se dostává hlouběji do vláken. Maximální teplota, na kterou lze tyto skvrny prát, je 40 °C.
Pokud nemáte po ruce pračku a skvrna od krve je čerstvá, nechte oblečení pár hodin máčet ve studené vodě a pak je operte v mýdlové vodě. Proces urychlíte použitím klasické sody nebo octu.

ZASCHLÉ SKVRNY

Odstranit zaschlé skvrny je o něco náročnější, ale ne nemožné. Látku namočte do studené vody alespoň na jeden den. Poté místo mechanicky přetřete roztokem boraxu nebo čpavku. Pořídíte je v drogerii.

O něco šetrnější je použití kuchyňské soli. Látku alespoň na hodinu namočte do vlažné vody a poté ji posypte solí. Za další hodinu látku očistěte a operte ve studené vodě. Postup opakujte dle potřeby.

Jako dobrý pomocník se ukázala také obyčejná zubní pasta. Naneste ji na poskvrněné místo a nechte ji zaschnout. Poté místo důkladně očistěte mýdlem a opláchněte studenou vodou.

PEROXID VODÍKU

Tato běžná dezinfekce funguje pouze na mokrou krev. Při zacházení s peroxidem vodíku ale buďte oparní. Může látku vybělit nebo zeslabit a sám o sobě může způsobovat skvrny. Proto je lepší ho předem vyzkoušet na malém nenápadném místě.
Peroxid vodíku je dobrá volba pro odstraňování krvavých skvrn z porézních povrchů (např. betonu). Pro použití na citlivějších površích ho raději nařeďte s vodou v poměru 1:1. Nelekněte se bouřlivého pěnění, které reakce způsobuje. Naopak pěnu můžete nanést na potřísněné místo a poté ji setřít hadříkem. I v tomhle případě můžete postup několikrát opakovat, dokud skvrna nezmizí. Na závěr povrch omyjte mýdlovou vodou.

KREV NA MATRACI

Pokud se skvrna nachází na místě, které nelze namočit (sedačka, matrace, koberec), smíchejte vodu se solí, až se vám z ní vytvoří hustá pasta. Do skvrny vtírejte pastu houbičkou namočenou ve studené vodě. Krystalky soli vytáhnou krvavé skvrny z vláken. Tento postup lze použít i na textil, který lze prát v pračce.

ČPAVEK

Nyní něco pro malé chemiky. Půl hrnku vody smíchejte s jednou lžící čpavku a roztok nalijte na vzdorující skvrnu. Po jejím zmizení nezapomeňte místo opláchnout studenou vodou. Pozor! Čpavek nepoužívejte na len, hedvábí nebo vlnu!

ENZYMY

Na odolné materiály jako je džínovina lze také použít nekořeněné změkčovací prášky na maso. Pracují totiž s enzymy, které rozkládají organický materiál, kterým krev samozřejmě také je. Tyto enzymy také obvykle bývají součástí přípravků do myčky na nádobí. Navlhčete postižené místo a nasypte na něj jednu lžíci přípravku. Každých pár hodin vmasírujte přípravek do skvrny a po jednom dni látku vyperte.

Tak co? Ještě vás rozhází kapka krve na vaší oblíbené košili?


vc_5_low_pile_carpet_yellow_app_6_ci15-100612-150dpi

Další zajímavé články

9-jaknemluvitsproste

Jak nemluvit sprostě na pracovišti

Pojďme si popovídat o problému, který řeší mnozí zaměstnanci, a to je respektování firemní politiky, etiky a konstruktivního přístupu.... více
Kärcher_žehlící_stanice

Paní na žehlení, nebo pára na žehlení?

Neznám kolem sebe snad ani jednu bytost, která by milovala hodiny strávené nad žehlicím prknem. Přesto si troufám tvrdit: je to hlavně tím,.... více
washing_brush_car_app_2_96 dpi (jpg)

Krok za krokem k čistotě

Jako první pokropte vozidlo čisticím prostředkem, aby se rozpustili hrubé nečistoty. Dále podle potřeby manuálně nastříkejte čistič.... více