Gril v plné polní

O čištěníZahrada4.Květen 2017Autor: Jana Potužníková

Čarodejnice, 1. máj i 8. květen – to všechno jsou sváteční příležitosti jako stvořené proto, abyste odstartovali letošní grilovací sezonu. Jde jen o to, jestli máte v pohotovosti gril!
Hledáte gril, najdete gril, ale nevypadá jako gril? Tak to se vám asi vybaví, jak jste si na podzim řekli, že umyjete později, a už se k tomu nedostali, že? Pokud na vás každopádně vzadu v garáži vykoukl gril zaneřáděný, není třeba si dodatečně sypat popel na hlavu. Když se budete řídit následujícími kroky, bude brzy připravený – v plné polní!

Mřížka jako nová

Když najdete mřížku grilu pokrytou dávnými nánosy špíny a mastnoty, máte několik možností:

  • Můžete ji na půlhodinku namočit do vlažné vody se saponátem a nechat ji odmočit. Saponát ale učitě nesmí být citronový, ty většinou narušují kovové povrchy. S ocelovým kartáčem a poté houbičkou v ruce si ovšem „máknete“ a další půlhodinku věnujete drhnutí. Pozor je třeba dávat také na houbičku: věděli jste, že záleží na tom, jakou barvu má její spodní strana? Zelené a černé jsou nejdrsnější, gril s nimi můžete poškrábat. Modré a růžové jsou jemnější, nejjemnější jsou béžové a „tělové“.
  • Za zhruba stovku se dá v domácích potřebách sehnat speciální odmašťovač na grily. Nejlepší je jeho ekologická varianta. Obyčejný je plný chemie a představa, že sotva domyjete, už na té chemií „obalené“ mřížce budete chystat jídlo, není nic moc. Pokud si vyberete tuto cestu, dejte si opravdu záležet na finálním opláchnutí. A to zase realizujte někde mimo zahradu, aby se vám nedostala zmíněná chemie do půdy, v níž pěstujete třeba hrášek pro děti.
  • Vezměte si ruční parní čistič od Kärcheru. Je malý, na úklid grilovací mřížky mu stačí pár minut a pohodlně ho udržíte v ruce. Překvapí vás, jak je velmi výkonný, takže jen s pomocí síly obyčejné páry, zcela bez úklidové nebo odmašťovací chemie, dokáže ze zanedbaného grilu udělat kousek, který bude vypadat jako nový. Mimo jiné i díky spoustě variabilních nástavců. Na drhnutí mřížky se budou nejvíce hodit mosazné kruhové kartáčky, které podpoří sílu páry svými kovovými štětinami, po nichž na mřížce nezůstane jediná připečená hrůza (ale ani škrábanec!). Skvělý může být i nástavec s kulatým kartáčem a škrabkou, jehož štětiny vydrží i vysoké teploty, takže po prvním grilování můžete uklízet gril rovnou, ne zase „až někdy“.

Kotlík bez poskvrnky

Několik možností máte pochopitelně i u čištění kotlíku – máte-li klasický zahradní gril na dřevěné uhlí, jaký má asi většina zahrádkářů a milovníků rodinných setkání u grilování.

  • Vymeťte prach a s odolnými usazeninami i špínou si poraďte hrubou silou. Osvědčil se opět kartáč s ocelovými vlákny, ideálně s kulatou hlavou, abyste pořád nenaráželi do stěn grilu. Na odmaštění můžete i v tomto případě speciální odmašťující přípravek na grily, ideálně opět ekologický.
  • Znovu věřte Kärcheru a jeho ručnímu parnímu čističi. A jaký nástavec by vám mohl práci s ním usnadnit v případě drhnutí kotlíku? Parní turbokartáč, jenž účinnost páry podporuje ještě vibracemi a zvyšuje mnohonásobně šance na dokonalý výsledek (tedy perfektně čistý kotlík u grilu). Trvat vám to zase bude jen pár minut a ušetříte si pocit, že vám asi upadnou ruce, než dáte tu pohromu do pořádku.

Bez práce není zdravé grilování

Pokud by vás snad napadlo, že si ušetříte prostě veškerou práci a necháte po dlouhém volnu zanedbaný gril jen „vypálit“, byli byste blízko velmi závažné chybě. Spalující se tuk a dlouhodobě usazované nečistoty v sobě mají mnoho karcinogenních látek, které by při „vypalování“ odkapávaly do dřevěného uhlí, a z něj by se pak zase dostaly do grilovaného jídla. Odbyté nebo úplně ignorované čištění je totiž jednou z cest, jak rychle a účinně leda tak onemocnět rakovinou. A upřímně, ani jídlo z takového grilu by vám nechutnalo. Patříte-li tedy k líným milovníkům pečení na grilu, je prostě nejjednodušší vzít si ten Kärcher, to mi můžete věřit.

 Jana Potužníková


Další zajímavé články

Interview s odborníkem: Zvyklosti při úklidu v USA a v Japonsku

Dvě země, dva rozdílné životní styly – to je důvod, proč blíže poznat zvyklosti při čištění domácnosti v Japonsku a USA. Při.... více

Zahradní nábytek jako nový

Křesílka, lavice, stoly… stojí venku, často za každého počasí. Podepisuje se na nich slunce, vítr, déšť i vaše ne vždy něžné.... více

KDYŽ JSOU DĚTI RADOSTÍ I STAROSTÍ

Každý z nás kdo má to štěstí a děti má, jistě ví, že s dětmi jsou spojené nejen radosti, ale ruku v ruce kráčí i starosti. Všimli.... více