Berte úklid jako relax

O čištěníÚklid domova10.Duben 2017Autor: Jana Potužníková

Vím, je to nutnost. A ten velký, jarní, to je úklid, který byste nejraději odkládala do aleluja – to bude zase času a energie! Jenže, jsou tací, pro něž je úklid relax. A pro vás může být také: když se na to podíváte ze správného úhlu.

Pokud máte klasickou fyzickou práci, asi vás o tom nemusím dvakrát přesvědčovat. Manuální činnosti je totiž něco, z čeho vás sice bolí kdejaký sval v těle, ale báječně to čistí hlavu. My, co pracujeme naopak hlavou, sedíme v kancelářích a pracovnách, díváme se do počítačů, si o něčem takovém, jako je pocit čisté hlavy, můžeme nechat jenom zdát. Proto stále častěji utíkáme na zahrádky, pořizujeme si alespoň malé květníky za okno nebo se systematicky věnujeme úklidu. V poslední době o to intenzivněji, o co víc se daří „minimalismu“, trendu, který ponouká obklopovat se jen nezbytnými věcmi a přebytečné krámy vyhazovat. (Kdyby vás tohle bavilo, přečtete si knihu od Marie Kondo – Zázračný úklid. Je to, báječná věc!). Já osobně beru takový ten každodenní úklid jako možnost utřídit si myšlenky, když mi zrovna nejde psaní. Ani byste nevěřili, kolikrát takovou tvůrčí krizi zažene naplnění pračky a pověšení prádla?! Zapojit tělo, vypnout mysl je osvěžující. A nejen pro mě.

Manažerky s hadrem v ruce

Podle úklidové společnosti Lidskasila.cz je úklid dokonce natolik relaxační záležitost, že se jejich „dámami s hadrem v ruce“ stávají po své těžké kancelářské práci nebo práci naplněné velkou zodpovědností vysoko postavené manažerky, lékařky, advokátky. A pokud vás snad napadá, že je to pro ně vlastně ponižující a nechápete, proč se k tomu propůjčují, i tento pohled na uklízení se mění. Uklízení se spolu s minimalistickými tendencemi stává věcí, která je svým zvláštním způsobem trendy, moderní a cool. Na facebooku můžete sledovat skupiny, které pro své příznivce připravují například 30denní výzvy, během nichž si všichni nadšenci doma vyklidí staré krámy, oblečení, nechtěné dary, přeuspořádají nábytek. A ti, kteří se takové výzvy účastní, tohle všechno berou jako kreativní projekty: aby přestali hltit hlavu starostmi a trochu jí ulevili od věčného přetížení.

Přístrojová zábava

Samotný každodenní úklid pak také nabírá úplně jiné, odpočinkové dimenze. Nemusíte se lopotit s koštětem a lopatkou, můžete vzít do ruky koště na bateriový pohon, se kterým to jde jedna dvě. A bez ohýbání. Na luxování můžete vzít místo obyčejného luxu parní vysavač, okna nemusíte leštit hodiny se zbytečnou námahou, stačí vzít akustěrku, bez níž se mimo jiné neobjede žádná profesionální úklidová firma! Tahle doba totiž přeje také přístrojové technice, na níž je skvělé nejen to, jak vám šetří čas nebo vynaloženou energii a umožňuje vám vnímat otravný úklid coby zábavu (což je skvělá zpráva třeba pro chlapy, které konečně můžete zapojit, protože jim na úklid dáte do ruky pořádnou „hračku“). Ale takové přístrojové uklízení, jaké nabízí například Kärcher, to je také nejekologičtější cesta k uklizenému domovu. S úklidovou technikou totiž potřebujete jen opravdu malé množství úklidové chemie. Ba dokonce nemusíte potřebovat žádnou. Vystačíte si s teplou vodou, citronem, sodou a silou páry. A i to je velký rozměr, který v poslední době uklízení nabírá. Myslíme nejen na čistotu samotnou, ale i na cestu, po níž k nablýskaným oknům a podlahám jako zrcadlo dojdeme. Bavíme se úklidem, hledáme jeho ekologické i ekonomické rozměry a dáváme s jeho pomocí svému životu vlastně úplně nový rozměr.

TEXT: Jana Potužníková


woman_reading_oth_4-36391-300DPI

Další zajímavé články

17-cistenikrbu

Čištění krbu

Krb nebo kamna potřebují pro to, aby dlouho fungovaly, pravidelnou údržbu. V následujícím článku Vám dáme pár obecných a doplňkových.... více
42-uklidvdomacnosti

Úklid v domácnosti

Jaké jsou nejčastější dotazy při běžném úklidu?více
47-jakvdomacnostisetritvodou

Jak v domácnosti šetřit vodou?

Jak v domácnosti šetřit vodou?více