Po vánočním pečení ani památky

O čištění8.Prosinec 2015Autor: Svět Čištění

sc_1_kitchen_hood_yellow_app_4_ci15-89219-150dpi

Vánoce pomalu klepou na dveře a nastává čas příprav. Nákupy dárků a stromečku, pečení cukroví, výzdoba bytů či zahrad, adventních věnců, ale i nepříjemný úklid. Nejnáročnější bývá v kuchyni, kde se odehrává většina vánočních příprav. Do generálního úklidu se však pusťte až po napečení cukroví a ostatních dobrot.

Napečeniny v troubě

U trouby platí, že nejlépe se připečené špíny zbavíte ve chvíli, kdy trouba vychladne na bezpečnou teplotu. Z teplých stěn totiž nečistota pustí lépe, než když je úpně studená a nečistoty zaschlé. Na otření použijte utěrku z mikrovlákna. Pokud však čistíte napečeniny po delší době, použijte speciální přípravky na čištění trub. Použít můžete ale i roztok z mýdla a vody. V obou případech přípravky aplikujte na stěny trouby a na přibližně deset minut troubu zapněte na sto stupňů. Jakmile po vypnutí dosáhne bezpečné teploty, prostředek setřete. Na odstranění otisku prstů zvenku trouby postačí kvalitní utěrka z mikrovlákna s hrubším povrchem, která na sebe zároveň naváže i prach a mastnotu.

Dvířka kuchyňské linky

Znáte to, ruce od mouky a těsta a vy nutně potřebujete vyndat kuchyňské náčiní. Následkem jsou opatlaná dvířka a šuplíky. Pokud kuchyň pravidelně udržujete v čistotě, postačí vám jednorázové vlhčené kapesníčky určené pro čištění kuchyňských ploch. Jestli však úklid odkládáte právě na Vánoce, vyplatí se použít prostředky a postupy vhodné pro konkrétní materiál. U většiny materiálů však platí, že by se neměly zbytečně namáčet, voda totiž může způsobit velké škody zvláště v místě okrajů desek a hran skříněk. Proto je nutné vodu vždy důkladně utřít utěrkou či hadříkem. Vyvarujte se i čisticích prostředků s hrubou strukturou, ty by mohly povrch nehezky poškrábat.

Zaneřáděné obklady

Nečistoty z obkladů setřete měkkou stranou houbičky nebo utěrkou z mikrovlákna namočenou ve vlažné vodě. Pokud se vám při pečení podařilo nalepit na obklady kousky těsta nebo třeba čokoládu, nepoužívejte na odškrabování ostré předměty. Hrozí totiž poškrábání, ve kterém by o to více ulpívaly nečistoty a bakterie. Na zašlé spáry pak vezměte parní čistič. Mikroskopicky malé částečky páry proniknou do těžko přístupných míst a uvolní i silně ulpívající nečistoty. Teploty nad 80 stupňů zahubí bakterie a odstraní vodní kámen a mastnotu. Méně pohodlnou variantou je klasické použití zubního kartáčku a speciálního čisticího prostředku.


Kuchyňské okno

Okno v kuchyni může být radost. Výhodou je, že získáte přirozené odvětrávání vlhkosti a zabráníte tak vzniku plísní Problémem ale může být, pokud je okno v blízkosti sporáku. To se pak na skle může usazovat jemný mastný film. Nejrychlejším pomocníkem v mytí oken jsou bezpochyby aku stěrky. Výhodou používání okenního vysavače  je elektrické odsávání stékající vody a hygienické čištění oken, kdy se nemusíte špinavé vody vůbec dotknout. Pokud se rozhodnete pro pracnější klasické mytí oken, pak do horké vody s přírodním mýdlem nebo jarem přidejte také citronovou šťávu, která pomůže s odmaštěním. Doleštit sklo pak můžete octem zředěným vodou nebo klasickým prostředkem na leštění skel.


41-vanocnipeceni

Další zajímavé články

Ferdinand_Leffler

Rozhovor s Ferdinandem Lefflerem

Ferdinand Leffler je zakladatelem ateliéru zahradních architektů Flera, který dnes patří k největším v Evropě. Studio je vyhledávané v.... více

POD TLAKEM

Tentokrát byl u nás doma pod tlakem konečně někdo jiný než já! A kdo že? No přeci špína! ☺více
Karcher_vanocni_uklid

Jak přežít vánoční úklid?

Napéct cukroví, zabít kapra, rozeslat vánoční přání, nakoupit dárky a hlavně u toho všeho mít vánoční náladu. Taky vám přijde, že.... více