Po vánočním pečení ani památky

O čištění8.Prosinec 2015Autor: Svět Čištění

sc_1_kitchen_hood_yellow_app_4_ci15-89219-150dpi

Vánoce pomalu klepou na dveře a nastává čas příprav. Nákupy dárků a stromečku, pečení cukroví, výzdoba bytů či zahrad, adventních věnců, ale i nepříjemný úklid. Nejnáročnější bývá v kuchyni, kde se odehrává většina vánočních příprav. Do generálního úklidu se však pusťte až po napečení cukroví a ostatních dobrot.

Napečeniny v troubě

U trouby platí, že nejlépe se připečené špíny zbavíte ve chvíli, kdy trouba vychladne na bezpečnou teplotu. Z teplých stěn totiž nečistota pustí lépe, než když je úpně studená a nečistoty zaschlé. Na otření použijte utěrku z mikrovlákna. Pokud však čistíte napečeniny po delší době, použijte speciální přípravky na čištění trub. Použít můžete ale i roztok z mýdla a vody. V obou případech přípravky aplikujte na stěny trouby a na přibližně deset minut troubu zapněte na sto stupňů. Jakmile po vypnutí dosáhne bezpečné teploty, prostředek setřete. Na odstranění otisku prstů zvenku trouby postačí kvalitní utěrka z mikrovlákna s hrubším povrchem, která na sebe zároveň naváže i prach a mastnotu.

Dvířka kuchyňské linky

Znáte to, ruce od mouky a těsta a vy nutně potřebujete vyndat kuchyňské náčiní. Následkem jsou opatlaná dvířka a šuplíky. Pokud kuchyň pravidelně udržujete v čistotě, postačí vám jednorázové vlhčené kapesníčky určené pro čištění kuchyňských ploch. Jestli však úklid odkládáte právě na Vánoce, vyplatí se použít prostředky a postupy vhodné pro konkrétní materiál. U většiny materiálů však platí, že by se neměly zbytečně namáčet, voda totiž může způsobit velké škody zvláště v místě okrajů desek a hran skříněk. Proto je nutné vodu vždy důkladně utřít utěrkou či hadříkem. Vyvarujte se i čisticích prostředků s hrubou strukturou, ty by mohly povrch nehezky poškrábat.

Zaneřáděné obklady

Nečistoty z obkladů setřete měkkou stranou houbičky nebo utěrkou z mikrovlákna namočenou ve vlažné vodě. Pokud se vám při pečení podařilo nalepit na obklady kousky těsta nebo třeba čokoládu, nepoužívejte na odškrabování ostré předměty. Hrozí totiž poškrábání, ve kterém by o to více ulpívaly nečistoty a bakterie. Na zašlé spáry pak vezměte parní čistič. Mikroskopicky malé částečky páry proniknou do těžko přístupných míst a uvolní i silně ulpívající nečistoty. Teploty nad 80 stupňů zahubí bakterie a odstraní vodní kámen a mastnotu. Méně pohodlnou variantou je klasické použití zubního kartáčku a speciálního čisticího prostředku.


Kuchyňské okno

Okno v kuchyni může být radost. Výhodou je, že získáte přirozené odvětrávání vlhkosti a zabráníte tak vzniku plísní Problémem ale může být, pokud je okno v blízkosti sporáku. To se pak na skle může usazovat jemný mastný film. Nejrychlejším pomocníkem v mytí oken jsou bezpochyby aku stěrky. Výhodou používání okenního vysavače  je elektrické odsávání stékající vody a hygienické čištění oken, kdy se nemusíte špinavé vody vůbec dotknout. Pokud se rozhodnete pro pracnější klasické mytí oken, pak do horké vody s přírodním mýdlem nebo jarem přidejte také citronovou šťávu, která pomůže s odmaštěním. Doleštit sklo pak můžete octem zředěným vodou nebo klasickým prostředkem na leštění skel.


41-vanocnipeceni

Další zajímavé články

článek

CESTOVÁNÍ NA MAXIMUM

Návštěva na jednom z největších nádraží na světě Do odjezdu expresního vlaku do Pekingu zbývá jen deset minut, když se na Zhu Hongyan.... více
Woman in warm woolen stockings is drinking hot coffee at cold winter day

Proč je září můj nejoblíbenější měsíc

Najednou, jako bych dostala novou dávku životního elánu. Teploty jsou tak příjemné, že mám okamžitě chuť plánovat velké pěší výlety.... více
PetraSvobodova

,,Musíte vstát, když vás něco srazí k zemi!“

Petra Svobodová Koordinátorka projektu Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu Bylo mi 29, co se mi „změnil“ život. Nikdy bych.... více