Po vánočním pečení ani památky

O čištění8.Prosinec 2015Autor: Svět Čištění

sc_1_kitchen_hood_yellow_app_4_ci15-89219-150dpi

Vánoce pomalu klepou na dveře a nastává čas příprav. Nákupy dárků a stromečku, pečení cukroví, výzdoba bytů či zahrad, adventních věnců, ale i nepříjemný úklid. Nejnáročnější bývá v kuchyni, kde se odehrává většina vánočních příprav. Do generálního úklidu se však pusťte až po napečení cukroví a ostatních dobrot.

Napečeniny v troubě

U trouby platí, že nejlépe se připečené špíny zbavíte ve chvíli, kdy trouba vychladne na bezpečnou teplotu. Z teplých stěn totiž nečistota pustí lépe, než když je úpně studená a nečistoty zaschlé. Na otření použijte utěrku z mikrovlákna. Pokud však čistíte napečeniny po delší době, použijte speciální přípravky na čištění trub. Použít můžete ale i roztok z mýdla a vody. V obou případech přípravky aplikujte na stěny trouby a na přibližně deset minut troubu zapněte na sto stupňů. Jakmile po vypnutí dosáhne bezpečné teploty, prostředek setřete. Na odstranění otisku prstů zvenku trouby postačí kvalitní utěrka z mikrovlákna s hrubším povrchem, která na sebe zároveň naváže i prach a mastnotu.

Dvířka kuchyňské linky

Znáte to, ruce od mouky a těsta a vy nutně potřebujete vyndat kuchyňské náčiní. Následkem jsou opatlaná dvířka a šuplíky. Pokud kuchyň pravidelně udržujete v čistotě, postačí vám jednorázové vlhčené kapesníčky určené pro čištění kuchyňských ploch. Jestli však úklid odkládáte právě na Vánoce, vyplatí se použít prostředky a postupy vhodné pro konkrétní materiál. U většiny materiálů však platí, že by se neměly zbytečně namáčet, voda totiž může způsobit velké škody zvláště v místě okrajů desek a hran skříněk. Proto je nutné vodu vždy důkladně utřít utěrkou či hadříkem. Vyvarujte se i čisticích prostředků s hrubou strukturou, ty by mohly povrch nehezky poškrábat.

Zaneřáděné obklady

Nečistoty z obkladů setřete měkkou stranou houbičky nebo utěrkou z mikrovlákna namočenou ve vlažné vodě. Pokud se vám při pečení podařilo nalepit na obklady kousky těsta nebo třeba čokoládu, nepoužívejte na odškrabování ostré předměty. Hrozí totiž poškrábání, ve kterém by o to více ulpívaly nečistoty a bakterie. Na zašlé spáry pak vezměte parní čistič. Mikroskopicky malé částečky páry proniknou do těžko přístupných míst a uvolní i silně ulpívající nečistoty. Teploty nad 80 stupňů zahubí bakterie a odstraní vodní kámen a mastnotu. Méně pohodlnou variantou je klasické použití zubního kartáčku a speciálního čisticího prostředku.


Kuchyňské okno

Okno v kuchyni může být radost. Výhodou je, že získáte přirozené odvětrávání vlhkosti a zabráníte tak vzniku plísní Problémem ale může být, pokud je okno v blízkosti sporáku. To se pak na skle může usazovat jemný mastný film. Nejrychlejším pomocníkem v mytí oken jsou bezpochyby aku stěrky. Výhodou používání okenního vysavače  je elektrické odsávání stékající vody a hygienické čištění oken, kdy se nemusíte špinavé vody vůbec dotknout. Pokud se rozhodnete pro pracnější klasické mytí oken, pak do horké vody s přírodním mýdlem nebo jarem přidejte také citronovou šťávu, která pomůže s odmaštěním. Doleštit sklo pak můžete octem zředěným vodou nebo klasickým prostředkem na leštění skel.


41-vanocnipeceni

Další zajímavé články

WD 6 Premium image

Objevil jsem multifunkční vysavač do mojí dílny.

Objevil jsem multifunkční vysavač do mojí dílny.více
Young couple dressed in white shirts and jeans standing together outdoors on the terrace of the modern house

Vesnická idyla

Každý normální chlap chce pro svou rodinu to nejlepší a já nejsem žádná výjimka. S manželkou jsme se shodli na tom, že rušné centrum.... více
Jak zazimovat zahradní nábytek s Kärcherem

Jak efektivně zazimovat zahradu

Sbohem slunečníky, bazény, posezení na terásce, grilování a lenošení v trávě. Podzim je tu v plné polní a vás čeká zazimování.... více